Annesi çalışan ve annesi çalışmayan çocukların benlik imajlarının ve anne babalarını algılamalarının incelenmesi
The study of the perception of parent's attitudes and self-image of children whose mother are working or not working
- Tez No: 149811
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ev Ekonomisi, Home Economics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi ANNESİ ÇALTŞAN VE ÇALTŞMAYAN ÇOCUKLARTN ANNE-BABA TUTUMLARINI ALGILAMALARININ VE BENLİK İMAJLARININ İNCELENMESİ Müdriye YILDIZ BIÇAKÇI Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Ev Ekonomisi (Çocuk Gelişimi ve Eğitimi) Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Figen GÜRSOY Bu araştırma, atmesi çalışan ve annesi çatışmayan çocukların benlik imajlarının ve algılanan aıme-baba tutumlarının belirlenmesi; annesi çalışan ve çalışmayan çocuklarda cinsiyet, yaş, doğum sırası, kardeş sayısı, anne baba öğrenim durumu, ailede başka birinin yaşama durumu gibi değişkenlerin, annesi çalışan çocuklarda ise anne çalışma nedeni, annenin çalışma sûresi, çocuğun okul öncesi bakım şekli, annenin çocuğuyla geçirdiği zamanm şekli gibi değişkenlerin benlik imajlannda ve altlanan anne-baba tatûTOİarmda ferklsUk van&p varabma&ğmtn inseVenmeei ve algılanan anne-baba tutumlarıyla benlik imajı arasında ilişki olup olmadığının belirlenmesi amacıyla yapılmışta-. Araştırma Ankara il merkezinde bulunan orta sosyoekonomik düzeyi temsil eden semtlerden seçilen ilköğretim okullarmm dördüncü ve beşinci sınıflarına devam eden çocuklar özerinde yürütülmüştür. Araştırma sonucunda annesi çalışan ve çalışmayan çocuklar arastada benlik imajı ve alt boyut ile algılanan anne-baba tutum puan ortalamaları açısından anlamlı farklılıklar olduğu saptanmıştır (P Anne çalışma durumu X cinsiyet ve anne çalışma durumu X ailede başka birinin yaşama durumu mteraksiyonlannın cezalandıran baba tutum puanı açısmdan önemli farklılık oluşturduğu görülmüştür. Annesi çalışan çocuklarda annenin çalışma nedeni, annenin çalışma suresi, annenin çocuğuyla geçirdiği zamanm şekli ve çocuğun okulöncesi bakım şekli değişkenlerinin toplam benlik imajı puanı üzerinde anlamlı farklılık oluşturmadığı (P>0.05) saptanırken annenin çocuğuyla geçirdiği zamanm şekli değişkeninin algılanan seven baba tutum puanı üzerindeki etkisinin önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca algılanan anne-baba tutumları ile benlik imajı puanlan arasmda da ilişkinin bulunduğu ortaya konmuştur. 2004, 173 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Benlik imajı, anne baba tutumu, çalışan anne, anne-baba çocuk
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE DETERMINATION OF THE PERCEPTION OF PARENTS' ATTITUDES AND SELF- IMAGE OF THE CHILDREN WHOSE MOTHER IS WORKING AND NON- WORKING Müdriye YILDIZ BIÇAKÇI Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Home Economy ( Child Development and Education) Supervisor Associate Prof. Dr. Fig» GÜRSOY The study has been performed with view to determine the attitudes of parents and self-image apperances df children «boss mother is working or not, and also to find out whether the parameters such as the sex, age, older of birth, numbers of brothers and sisters, education level of parents and living situation of other people in family, have created any differences on self -image of children whose mother is working or not. In addition to these, te parameters such as the reason why woridng of mother, the period of time to work of mother, preschool care of children, the period of time to spend with children, have been also analyzed with a view to find out whether these parameters have created any differences on the attitudes of parents and self-image of children. This research has been carried out on those children who were attending their education at the fourth and fifth classes of primary schools which had been elected among the Ankara Provincial center Districts that have represented the middle socio- economic levels. At the end of this study, the significant differences with respect to the lower dimension scoring avarages of the attitudes of parents and self-image were obseved among the children whose mother is working or not (PO.01). Also it was determined that the living situation of other people have created drffiences with regard to the total self-image.