Akut miyokard ifarktüsünde A-V ileti bozukluğu-lokalizasyon ilşkileri
- Tez No: 149813
- Danışmanlar: DR. SEMİR ABBASOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Dahiliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Akut miyokard infarktüslü 200 vak 'a incelendi. Vak ' alarm 150' si erkek, 5 0* si kadxn olup kadın-erkek oranı 1:3 dür. Tüm vak' alarm ortalama yaşı 57,1, erkek lerde 53,8, kadınlarda ise 62,2 dir. A-V blokların infarktüs lokalizasyonu ile ilişki si ve bunun prognoz üzerine etkisi araştırıldı. 200 vak' anın 23'ünde (%11,5) A-V blok tesbit edil mesine karşılık 177 vak ' ada (%88,5) blok görülmedi. 200 vak 'anın 31 'inin vefat etmesine (mortalite %15,5) karşılık, A-V bloklu 23 vak ' anın 7 ' si (%30,43), bloksuz 177 vak ' anın ise 24'ü vefat etmiştir (%13 ,55) . Anteriyor lokalizasyonlu 109 vak'anm 9 ' unda (%8,25) , inferiyor lokalizasyonlu 76 vak'anm 12'sinde (%16), kom bine lokalizasyonlu 4 vak'anm ise 2'sinde (%50) A-V blok tesbit edildi. A-V bloklu anteriyor lokalizasyonlu 9 vak 'anın 4 'ünün vefat etmesine - (mortalite %44,44~) karşılık, infe- riyor lokalizasyonlu 12 vak'anm 3'ü vefat etmiştir (mor talite %25) . Bu bulgular değerlendirildiğinde; iki büyük infark tüs lokali zasyon grubundan inferiyor Mî'de A-V blok daha sık görülmekte ve daha selim seyirli olmakta, anteriyor Ml'de ise A-V blok daha seyrek görülmesine rağmen daha ağır seyirli olmakta ve mortaliteyi önemli oranda yük selttiği sonucuna varılmaktadır. Genelde ise A-V bloklar; tehlikeli aritmilere ,kalb yetmezliklerine zemin hazırlamakta ve hemodinami üzerinde önemli olumsuzluklara neden olarak infarktüs mortalitesi- ni anlamlı şekilde yükseltmektedirler.
Özet (Çeviri)
Multiple factors, including patchy tissue damage, cardiac enlargement, conduction disturbance, uneven me tabolism and intermittent ischemic attacks increase the risk of significant arrhythmia in coronary artery disease. 200 cases of acute myocardial infarction, hospi talized in coronary care unite and 4th Medical Clinic of Şişli Etfal Hospital were reviewed. 23 cases (11,5 %) showed one type or another AV block while 177 cases (88,5 %) presented no AV conduc tion disturbance. Mortality rate among those who showed AV block was 30.4 %, while in patients with no AV block the above rate was only 13.5 %. AV block was found in 8 % of cases of anterior myocardial infarction and in 16 % of cases of inferior myocardial infarction.