HS herculis örten çift yıldızının dönem problemi
The period problem of the eclipsing binary system HS herculis
- Tez No: 149814
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKERİYA MÜYESSEROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi HS HERCULIS ÖRTEN ÇİFT YILDIZININ DÖNEM PROBLEMİ Tolga ÇOLAK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Astronomi ve Uzay Bilimleri Anabilim Dalı Danışman: Yrd.Doç.Dr. Zekeriya MÜYESSEROĞLU HS Herculis, 1.637 gün dönemli, Algol türü ışık eğrisi gösteren ayrık bir örten çift yıldız sistemidir. 1940 yılında bir değişen yıldız olduğu keşfedilen HS Herculis'in döneminde uzun süreli bir değişimin mevcut olduğu belirlenmiştir. Sistemdeki dönem değişimi pek çok araştırmacı tarafından çalışılmış ve değişimi oluşturan mekanizma için ışık-zaman etkisi, eksen dönmesi veya her iki etkinin birleşimi önerilmiştir. Bu konuya açıklık kavuşturmak için sistemin bu güne kadar yayınlanmış minimumlarına Ankara Üniversitesi Gözlemevi'nde 2002-2003 yıllarında elde edilen beş adet minimum daha eklenerek dönem analizi yeniden yapılmış ve bunun sonucunda dönem değişiminin 77 yıl süren bir eksen dönmesi ile meydana geldiği belirlenmiştir. Sistemin O-C eğrisinde üçüncü cisim varlığına dair herhangi bir kanıta ise rastlanamamıştır. Çift yıldız sistemlerinin eksen dönmesi bilgisi, yıldızların iç yapısı hakkında bazı önemli bilgilere ulaşılmasını sağlamaktadır. HS Herculis'in eksen dönmesi analizinden elde edilen bilgiler, çiftin birinci bileşeninin halen tartışmalı olan ışınım sınıfının belirlenmesi konusunda yardımcı olmuştur. 2004, 58 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Örten çift yıldızlar, Algol türü çift yıldızlar, HS Her, dönem analizi, eksen dönmesi
Özet (Çeviri)
ABSTRACT M. Sc. Thesis THE PERIOD PROBLEM OF THE ECLIPSING BINARY SYSTEM HS HERCULIS Tolga ÇOLAK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Astronomy and Space Science Supervisor: Assoc. Prof. Zekeriya MÜYESSERO?LU HS Herculis is a detached eclipsing binary with an Algol-type light curve and orbital period of about 1.637 days. In 1940, it was discovered to be a variable star which has long-term variation in its period. The variability of period of HS Her has been studied by many authors and it was supposed that light-time effect, apsidal motion or combination of them is the mechanism of the period variability. To explain that, we analyzed the period variation by using all the minima published in literature and five new minima observed at Ankara University Observatory in 2002 and 2003, and we have obtained that the mechanism of period variability is apsidal motion and its period is 77 years. We didn't find a sign for a third body in the system. Apsidal motion in binary systems provides some information about the interior structure of the star. Apsidal motion analysis of HS Herculis provided important info about the luminosity class of the primary component which is controversial so far. 2004, 58 pages Key Words : Eclipsing binary stars, Algol-type binary stars, HS Her, period analysis, apsidal motion