Nohut (Cicer arietinum L.)'ta sıra arası mesafesi ile tohum miktarının verim ve verim öğelerine etkileri
The effects of row spacing and seed rates on yield and yield components in chickpea (Cicer arietinum L.)
  1. Tez No: 149850
  2. Yazar: HATİCE AYTAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMALETTİN ÇİFTÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi NOHUT' (Cicer arietirtum L.)TA SIRA ARASI MESAFESİ ÎLE TOHUM MİKTARININ VERİM VE VERİM ÖĞELERİNE ETKİLERİ Hatice AYTAÇ Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarla Bitkileri Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Cemalettin Y. ÇİFTÇİ Bu araştırma, Uzunlu -99 nohut çeşidinde uygun sıra arası mesafesi (17.5, 35.0 ve 52.5 cm) ve tohum miktarlarının (10, 20, 30, 40 ve 50 adet/m2 ) belirlenmesi amacıyla 2003 vejetasyon döneminde Tarla Bitkileri Merkez Araştırma Enstitüsü'nün Haymana Arastama ve Uygulama Çiftliğinde yürütülmüştür. Tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamah olarak kurulan denemede sıra arası mesafesi ile tohum miktarlarının; bitki boyu, ilk bakla yüksekliği, bitkide ana dal sayısı, bitkide bakla sayısı, bitkide tane sayısı, baklada tane sayısı, bitki tane verimi, biyolojik verim, 100 tane ağırlığı, tane verimi ve hasat indeksi üzerine etkisi incelenmiştir. Sıra arası mesafesi ve tohum miktarlarının bitkide ana dal sayısı, baklada tane sayısı ve 100 tane ağırlığı dışında bitki boyu, bitkide tane sayısı, bitkide tane verimi, biyolojik verim ve tane verimine etkisinin önemli olduğu; ilk bakla yüksekliği, bitkide bakla sayısı ve hasat indeksinde ise sadece tohum miktarlannm istatistiksel etkisi olduğu belirlenmiştir. Hektara tane veriminde en yüksek ortalama değer 35 cm sıra arası mesafesinde ve 40 adet/m2 tohum miktarı uygulamasında 1030.0 kg/ha olarak elde edilmiştir. 2004, 45 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Nohut, sıra arası mesafesi, tohum miktarı, verim, verim öğeleri
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER Thesis THE EFFECTS OF ROW SPACING AND SEED RATES ON YIELD AND YIELD COMPONENTS EST CHICKPEA (Cicer arietinum L) Hatice AYTAÇ Ankara University Graduate Scholl Of Natural and Applied Sciences Department of Agronomy Supervisor: Prof. Dr. Cemalettin Y. ÇÎFTÇÎ The research was conducted to determine effeet of row spacing (17.5, 35.0 and 52.5 cm) and seed rates (10, 20, 30, 40 and 50 seed/m2 ) on some yield and yield components of Uzunlu-99 chickpea cultivar, in Haymana research and experimantal farm of field crops Central Research Institute, in the year of 2003. In the research, effects of different row spacing and seed rates on plant height, first poding height, pod number per plant, seed number per pod, seed yield per plant, 100 seed weight, and harvest index were investigated. The experiment was established according to splitt plots of randomized blocks with three replications. Except seed number per pod, number of main branches per plant and 100 seed weight, row spacing and seed rates were significantly affected on the plant height, seed yield per plant, seed number per plant, seed yield per area. Row spacing effected only on the first poding height, pod number per plant and harvest index. Maximum seed yield of 1030.0 kg/ha was obtained at a sowing rate of 40 seed/m2 and 30 cm row spacing. 2004, 45 pages KeyWords: Chickpea, row spacing, seed rates, yield and yield components