Bakır borulu alüminyum lamelli hava soğutucu evaporatörlerin soğutma kapasitesine etki eden parametrelerin incelenmesi
The investigation of parameters which effect air cooling evaporators' cooling with cooper tube and aluminum lamelle
- Tez No: 149863
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KADİR YAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
ÖZET BAKIR BORULU ALÜMİNYUM LAMELLİ HAVA SOĞUTUCU EVAPORATÖRLERİN SOĞUTMA KAPASİTESİNE ETKİ EDEN PARAMETRELERİN İNCELENMESİ Fikret BARGIN Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Makine Mühendisliği Anabilim Dalı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Yrd. Doç. Dr. Kadir YAŞAR) Balıkesir, 2004 Bu çalışmada, yeni geliştirilen alternatif akışkanlar (R-134a, R-404A, R- 410A, R-407C) kullanılması durumunda evaporatörlerin soğutma kapasitesine etki eden parametrelerdeki değişmeler teorik olarak incelenmiştir. Kuru şartlar altında çalışan, kaydırılmış sıralı, bakır borulu alüminyum lamelli hava soğutucu evaporatörlerin soğutma kapasitesinin, toplam ısı transfer katsayısının, iç yüzey film katsayısının ve dış yüzey film katsayısının kullanılan soğutucu akışkan cinsine, boru çapına, kanat aralığına, hava hızına ve buharlaşma sıcaklığına göre değişimi incelenmiştir. Geliştirilen bilgisayar programı ile belli ebattaki evaporatörün; geometrik ve akış koşulları belirlenerek, bu şartlardaki evaporatörlerin boyut özellikleri, evaporator kapasitesi, film sıcaklığındaki soğutucu akışkan ve havanın fiziksel özellikleri hesaplanmış ve tablolarda sunulmuştur. Hesaplar yolu ile elde edilen sonuçlar karşılaştırılmış ve grafik halinde verilmiştir. Hesaplamalarda farklı soğutucu akışkan cinslerine göre evaporator soğutma kapasitesi birbirine hayli yakın çıkmış ve en yüksek performansı R-410A vermiştir. Bunu sırası ile R-407C, R-404A, R-134a izlemiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: alternatif akışkanlar / evaporator / soğutma kapasitesi / R-134a / R-404A / R-410A / R-407C ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF PARAMETERS WHICH EFFECT AIR COOLING EVAPORATORS' COOLING CAPACITY WITH COPPER TUBE AND ALUMINUM LAMELLA Fikret BARGIN Balıkesir University, Institute of Science, Department of Mechanical Enginering (M. Sc. Thesis / Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Kadir YAŞAR) Balıkesir-Turkey, 2004 In this study, changements in the parameters effecting the cooling capacity of the evaporators, in case of using newly developed alternative refrigerants (R-134a, R-404A, R-410A, R-407C), are theoretically examined. It is studied the changement of the cooling capacity of the air cooler evaporators operating in dry conditions and with staggared rows, aluminum lamella, and the changment of the overall heat transfer coefficient, of tube side heat transfer coefficient, and of air side heat transfer against the cooler refrigerant type, the tube diameter, fin spacing, the air velocity, and the evaporation temperature. In determining geometric and flow conditions of an any size evaporator with the help of a developped computer; size particularity of the evaporators under these conditions, evaporator capacity, cooler refrigerant having the film temperature and physical specifications of the air are predicted and presented in the tables. The results acquired by the predictions are compared and shown as graphics. In the predictions, evaporators cooling capacity against different cooler refrigerant types are found nearly the same, and R-410A gives the highest performance. R- 407C, R-404A, R-134a, in order, are the followers. KEY WORDS: alternative refrigerants / evaporator / cooling capacity / R-134a / R-404A / R-410A / R-407C 111