Isı borulu hava ısıtmalı gizli depolu düzlemsel güneş kolektörü ile sıcak su hazırlama sisteminin deneysel incelenmesi
An experimental study of hot water preparation system with hot piped air heating hidden depot plane sun collector
  1. Tez No: 212846
  2. Yazar: MAHMUT KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HİKMET DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
B u ç a lısmada; mevcut günes enerjili sistemlerde kolektör üst seviyesinden en az 45 cm yukarda olan depoların, kolektör alt seviyesi altına konularak görüntü kirliliginin giderilmesi saglanmıstır. Bu amaçla sistemde ısı tasıyıcı olarak hava kullanılmıs ve ısı borusundan faydalanılmıstır. Isı borulu havalı günes kolektörünün verimi deneysel olarak tespit edilmistir. Sistemin verimini artırmak için üç farklı tip ve malzeme yapısında ısı dönüstürücüler imal edilmis ve sistem farklı gün ve sıcaklık sartlarında denenmistir. Deney sonuçlarına göre, tek bakır borulu ısı dönüstürücünün en yüksek verimi % 40, alüminyum borulu ısı dönüstürücünün en yüksek verimi % 42 ve çoklu bakır borulu ısı dönüstürücünün en yüksek verimi % 37 olarak tespit edilmistir Anahtar Kelimeler : Isı Borusu, Günes Enerjisi, Günes Kolektörü
Özet (Çeviri)
In this study, the visual pollution was eliminated by applying the depots, which are at least 45cm above the upper level of collector in present solar energy systems, underneath the collector sub-level. For this aim, air was used as heat carrier in this system and heat pipe was utilized as well. The output of heat piped airy sun collector was determined experimentally. In order to increase the capacity of the system, heat convertors in the form of three different types and materials were produced and the system was tested under different day and heat conditions. According to the results of the experiment, the highest output of single copper wire heat convertor was determined as 40%, aluminium pipe 42% and of multiple copper wire as 37%. Key Words : Heat pipe, Solar Energy, Solar collector