ÖYS' nin kaldırılmasının ortaöğretim matematik derslerine etkileri
The abolishment of ÖYS and its effects on the maths lessons during the secondary education
  1. Tez No: 149872
  2. Yazar: ONUR BATIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİNÇ MERT UYANGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
ÖZET ÖYS' NİN KALDİRİLMASİNİN ORTAÖĞRETİM MATEMATİK DERSLERİNE ETKİLERİ Onur BATIR Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Matematik Eğitimi Anabüim Dais (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Sevinç MERT UYANGÖR) Balıkesir, 2004 Araştırmada üniversiteye giriş sınav sisteminde 1999 yılında yapılan değişikliğin ortaöğretim matematik derslerinin öğretimine etkilerinin bulunması amaçlanmıştır. Çalışmada ÖSS ve ÖYS hakkında genel bilgiler verilmiştir. ÖSS' de 1994 - 2003 yılları arasında çıkan matematik soruları, ÖYS' de 1994 - 1998 yılları arasında çıkan matematik soruları incelenerek, soruların konu dağılımı çıkartılmış ve incelenen yıllara göre hangi konudan kaç soru çıktığı tablolar yardımıyla gösterilmiştir. Çalışmanın devamında Milli Eğitim Bakanlığı lise matematik dersi programı incelenerek konular ÖSS ve ÖYS soruları ile karşılaştırmıştır. Karşılaştırma sonuçlan tablolar ve grafikler yardımıyla gösterilmiştir. Daha sonra liselerde görev yapan öğretmenlerin problem ile ilgili görüşlerini öğrenebilmek amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Görüşme formu ile Balıkesir Merkez' de bulunan 14 lisede görev yapan 23 matematik öğretmeninin görüşleri alınmıştır. Araştırma sonucunda ÖYS' nin kaldırılmasının liselerde matematik dersinin öğretimini olumsuz yönde etkilediği sonucuna ulaşılmış ve problemin çözümü ile ilgili öneriler getirilmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER : ÖSS / ÖYS 7 ÖYS' nin kaldırılması / matematik dersleri / lise matematik dersi programı / ortaöğretim matematik dersine etkileri 11
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE ABOLISHMENT OF ÖYS AND ITS EFFECTS ON THE MATHS LESSONS DURING THE SECONDARY EDUCATION Onur BATIR Balıkesir University, Institute of Science, Department of Maths Education (M. S Thesis / Supervisor: Yrd. Doç. Dr. Sevinç MERT UYANGÖR) Balıkesir - TURKEY, 2004 in this research, we aim to find effects to the problems which arouse following the changings in the university entrance exam that was introduced in 1999 Also in the research, some information has been given on ÖSS and ÖYS. By examining the maths questions that were asked between 1994 - 2003, we gave the subjects of the questions and by the means of diagrams we gave the information about the questions asked year by year. In the course of the study. We examined the curriculum of the maths lesson introduced by the ministry of Education and we compared the curriculum with the questions asked in the university entrance exam by the help of diagrams and tables. Afterwards, to learn the opinions of the school teachers working at schoils abaut the problem we prepared an interview form. By using the form, we interviewed 23 maths teachers working in 14 high school in central Balıkesir. As a resultof the research, we came to the conclusion that, the abolishment of ÖYS affected the teaching of maths lessons negatively and we offered some ideas for the solution of the problem. KEY WORDS : ÖSS / ÖYS / the abolishment ÖYS / maths lessons / hight scholl maths subjects / the effects on secondary school maths lessons m