3,9-dimetil-1,11-difenil-4,8-diaza-undekan-1,11-dion dihidrat schiff baz ligandının kristal yapısının ve moleküler şekillenim özelliklerinin incelenmesi
The investigation of the molecular conformational properties of schiff baz 3,9-dimethyl-1,11-dimethyl-4,8-diaza-undecane-1,11-dione dihydrate
  1. Tez No: 149873
  2. Yazar: YASEMİN YAHŞİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HÜLYA KARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
ÖZET 3,9-DİfVIETİL-1,1 1 -DÎFENIL-4,8-DIAZA-UNDEKAN-1,1 1 -DÎON DIHIDRAT SCHİFF BAZ LİGANDININ KRİSTAL YAPISININ VE MOLEKÜLER ŞEKİLLENİM ÖZELLİKLERİNİN İNCELENMESİ Yasemin YAHŞİ Balskesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü, Fizik Anabüim Daiı (Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışman:: Yrd. Doç. Dr. Hülya KARA) Balıkesir, 2004 Bu çalışmada, 3,9-Dimetil-1, 1 1 -difenil-4,8-diaza-undekan-1, 1 1 -dion dihidrat schiff bazının konformasyonel analizi yarı-deneysei kuantum mekaniksel AM1 yöntemi kullanılarak yapılmıştır. Şekillenim analizinde molekülün oluşumunda önemli olan ve molekül düzlemselliğinde belirleyici etkisi buiunan 9ı(C7-C6-C5-C3), e2(C6-C5-C3-N1), 03(N1 -02-01-02') ve 04(C3-N1-C2-C1) burulma açılarından biri seçilmiş ve diğer üç açı orijinal açı değerlerinde sabit tutulup +10°'lik artışlarla döndürülerek molekül enerjisi ve oluşma ısısı hesaplanmış, burulma açılarının tüm kombinasyonlarında molekül için şekillenim analizi yapılarak molekülün geometrisinde, hangi etkileşmelerin önemli olduğu bulunmuş ve molekülün en uygun şekillenimi belirlenmiştir. Enerji hesaplamaları sonucunda molekülün en uygun (en düşük enerjili) halinin düzlemsel olmadığı bulunmuştur. Sonuçlar minimum enerjili konformasyonun bağ yapmayan H-H itici gücünden kaynaklandığını göstermektedir. Bunların dışında HOMO ve LUMO enerjileri, elektrostatik potansiyel enerjisi ve toplam yük yoğunlukları bulunarak iki ve üç boyuttaki grafikleri çizdirilmiş ve sonuçları tartışılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Konformasyonel analiz / Schiff baz kompleksi / Fotokromizm / Termokromizm / Kuantum kimyasal hesaplamalar / Moleküler orbital teori / AM1
Özet (Çeviri)
ABSTRACT THE INVESTIGATION OF THE MOLECULAR CONFORMATIONAL PROPERTIES OF SCHİFF BAZ 3,9-DÎMETHYL-1,11-DİPHENYL-4,8- DİAZA-UNDECANE-1,1 1 -DİONE DİHYDRATE Yasemin YAHŞİ Balİkesir University, Institue of Science, Department of Physics (M. Sc Thesis / Supervisor: Assist. Prof. Dr. Hülya KARA) Balikesir, 2004 In this work, the conformational analysis of 3,9-Dimethyl-1,11- diphenyl-4,8-diaza-undecane-l,ll-dione dihydrate schiff base were performed by using the semi-empirical quantum mechanical molecular orbital method AM1. In the conformational analysis, one of the torsion angles; 8i(C7-C6- C5-C3), e2(C6-C5-C3-N1), 93(N1-C2-C1-C2i) and 04(C3-N1-C2-C1) which are important in the formation of molecule and have characteristic effect in the planarity of molecule, was choosen. The molecular energy and heat of formation were calculated for each torsion angle varied every +10°, keeping the other three angles values constant. In all the combinations of torsion angles, the conformational analysis were performed for the molecule and it is found which interactions are important in the geometry of the molecule and the most stable conformation of the molecule was determined. In the results of the energy calculations, it is found that the most stable conformation of the molecule is non-planar. All the results shows that the conformation which has minimum energy arise from non-bonding H-H repulsive power. Out of these HOMO and LUMO energies, electrostatic potential energy and total charge density were calculated and plotted in 2D and 3D. KEY WORDS: Conformational analysis / Schiff base complex / Photochromism / Thermochromism / Quantum chemical calculation / Molecular Orbital Theory / AM1 111