KOBİ'lere yönelik WEB tabanlı kurumsal kaynak planlama yazılımları: Türk yazılım firmalarının değerlendirmesi
WEB based ERP for SME's: An evaluation of Turkey's ERP vendors
- Tez No: 149890
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RAMAZAN YAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZET KOBİ'LERE YÖNELİK WEB TABANLI KURUMSAL KAYNAK PLANLAMA YAZILIMLARI: TÜRK YAZILIM FİRMALARININ DEĞERLENDİRMESİ İsmail İNAL Balıkesir Üniversitesi, Fen Bilimleri Enstitüsü Endüstri Mühendisliği Anabilim Dalı ( Yüksek Lisans Tezi / Tez Danışmanı : Doç. Dr. Ramazan YAMAN ) Balıkesir, 2004 İşletmelerdeki iş fonksiyonlarının yönetildiği sistemlere her geçen gün yenileri eklense de, Kurumsal Kaynak Planlama (ERP) çözümleri bu tip sistemlerin kalbini oluşturmaya devam etmektedir. Ülkemiz ve dünya ekonomilerinde önemli bir y ere sahip olan Küçük ve Orta Boy işletmelerin (KOBİ) ise web tabanlı ERP yazılımları ile tüm kaynaklarını etkin olarak kullanabilecekleri ve bazı temel sorunlarına bu yazılımlar ile çözüm bulabilecekleri savı bu çalışmanın içeriğim oluşturmaktadır. Çalışmanın başlangıcında bir literatür araştırması yapılarak konu ile ilgili olarak bugüne kadar yapılan çalışmalar özetlenmektedir. Takip eden bölümlerde ise KOBİ ve ERP kavramları detaylıca incelenmektedir. KOBİ' ler. ERP yazılımları ve ERP yazılım üreticisi firmalar arasındaki ilişkiler incelendikten sonra çalışmanın son bölümünde Ülkemizde KOBİ'lere yönelik faaliyet gösteren bazı yazılım firmaları ve yazılımları kısaca tanıtılmış olup; son olarak ERP yazılım üreticisi firmaların ERP yazılım sektörüne ve KOBİ'lere yaklaşımlarım ortaya koymak amacı ile bir anket çalışması yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda KOBİ'lerin bazı temel sorunlarına ERP yazılımları ile çözüm bulabilecekleri, ERP yazılım üreticisi firmaların KOBİ sektörüne yöneldikleri ve yakın gelecekte dünya çapındaki yeni eğilimlerin, ülkemiz ERP sektöründe de belirleyici rol oynayacağı sonuçlarına ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT WEB BASED ERP FOR SME's : AN EVALUATION OF TURKEY'S ERP VENDORS Ismail İNAL Balıkesir University, Institue of Science Department of Industrial Engineering ( MSc. Thesis / Supervisor : Assoc.Prof.Dr. Ramazan YAMAN ) Balıkesir, Turkey, 2004 Although many software programs were introduced to enterprises for the purpose of managing the company perfectly, Enterprise Resource Planning (ERP) systems continue to be the heart of several of those systems. Web-based ERP could be a remedy to basic problems of Small and Medium Enterprise's (SME) that had played an important role in both the Global and Turkish economies. In the beginning of the study, a research was conducted to understand the theotrical basics of the study, followed by detailed research into SME's and ERP. The next part of the study was focused on the relationship between SME's and ERP Softwares / ERP Vendors. After introducing some ERP vendors / softwares, a questionnaire was given to ERP vendors in Türkiye. This was done to solicit feedback and more clearly undestand the Vendor's approaches to ERP market and SME's. As a result of this study it was discovered that SME's could resolve some of their basic resource management problems with ERP Systems. After those findings, ERP Vendors in Türkiye have choosen SME's as a target market. In conclusion, it's highly possible that in the near future, the trends of Global ERP Market will become the dominant trends within Turkey's ERP Market.