Doğu Karadeniz bölgesinde yapılan patlatmalarla oluşan depremlerin ayırt edilmesi ve deprem oluşturan aktif fayların belirlenmesi
Discriminating earthquakes and blasts and determination of earthquake comprising active faults in The Eastern Black Sea region
- Tez No: 276452
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF BAYRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Doğu Karadeniz Bölgesinde son yıllarda çok sayıda patlatma yapılmış ve deprem istasyonlarında kaydedilmiştir. Bu durum kataloglarda depremlerle patlatmaların karışmasına sebep olmaktadır. Bir bölgenin depremselliğini doğru bir şekilde belirleyebilmek için kataloglardan depremlerle taş ocağı patlatmalarının ayrımının yapılması gerekmektedir. Patlatma ve depremler değişik yöntemlerle birbirlerinden ayırt edilebilir. Bu ayrımı güvenli bir şekilde yapabilmek için farklı yöntemlerin birlikte uygulanması gerekmektedir.Bu çalışmada Türkiye'nin Doğu Karadeniz Bölümünde (37.60-420 boylamları ve 40.20-41.50 enlemleri arasında kalan bölge) oluşan depremlerin ve taşocağı patlatmalarının ayrımı yapılmıştır. Bunun için 2002-2010 yılları arasında meydana gelen, Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü (BÜ-KRDAE) ve Karadeniz Teknik Üniversitesi'ne ait istasyonlarda kaydedilen sismik olaylar Gece gündüz oranı, S/P oranı ve Zaman-Frekans Analizi yöntemleriyle incelenmiştir.Sonuç olarak kayıtlar bu şekilde analiz edildiğinde olayların yaklaşık %65'ini patlatma kayıtları oluşturmaktadır. Karada gözlenen patlatmalar yoğun olarak Of, Maçka, Yomra, Araklı, Rize ve Gümüşhane' de büyük taş ocaklarının bulunduğu yerlerdedir. Giresun, Gümüşhane, Trabzon arasında kalan bölgede hem patlatma hem de küçük depremler kaydedilmiştir. Depremlerin büyük bir kısmı denizde gözlenmiştir. Karadeniz açıklarında oluşan olayların deprem olduğu ve bölgedeki Karadeniz sahili boyunca uzanan bindirme zonu üzerinde olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In recent years Eastern Black Sea Region, many have been quarry blast, and these signals were recorded seismic stations. This situation is caused by blasting earthquake the contamination on catalogs. Seismicity of the region to determine properly needs to be differentiated with earthquakes of blasting quarry on catalogs. Blasting and earthquakes can be distinguished from each other in different ways. This distinction must be applied with different methods to be able to safely.In this study, the Department of Turkey's Eastern Black Sea (the region between 37.60-420 longitudes and latitudes 40.20-41.50) are distinguished from each of the earthquakes and quarry of blasting. Occurred between the years 2002-2010 for this, Bogazici University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute (BU-KOERI) and seismic events recorded at stations belonging to the Black Sea Technical University, day and night rate, S / P ratio and the time-frequency analysis methods are examined.As a result, the records of events are analyzed in this way is about 65% of the blast records. The observed in the land intense blasting, Of, Maçka, Yomra, Araklı, Rize and Gümüşhane at place in the great quarries. In the region between Giresun, Gümüşhane, Trabzon are recorded both blast and small earthquakes. The majority of earthquake observed at sea. Seismic events of the Black Sea offshore of the Black Sea Region and above is along the thrust zone.