Recommendations to improve international trade relations for the SME's over internet
KOBİ'ler için internet üzerinden uluslararası ticaret ilişkilerini geliştirmeye yönelik öneriler
  1. Tez No: 747251
  2. Yazar: ORHAN DUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. WİLLİAM SKİFFER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Strayer University
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkelerin, istihdam ve gelir konusunda önemli yapılarından birisi küçük ve ıorta ölçekli işletmeler (KOBİ) olmakla beraber, büyük işletmelerin yanında dezavantajlı durumdadırlar. Bu tür işletmeler genelde basit bir organizasyon yapısıyla temelde bir girişimci ve birkaç iş görenle bulundukları yerel çevrede veya iç piyasada iş hayatına başlayan ve internetin ve B2BEC sitelerinin de avantajlarını kullanarak kendilerini dış piyasalar ve dünyanın birçok yeriyle ticaret yapan bir yapıya dönüşebilmektedirler. Bu çalışma, B2BEC web sitelerinde e-iş hakkında artan bilgi tabanına ve bunların büyüyen KOBİ'ler üzerindeki etkisine katkıda bulunacaktır. Günümüz, gelişen teknolojileri ve internet kullanımın iş hayatında yaygınlaşması sonrasında küçük ve orta büyüklükteki işletmeler bu yeni ortamda işlerini büyütebilmektedirler. Geleneksel bir bakış açısından ziyade yeni ve proaktif bir bakış açısıyla iş hayatına giren bu yeni işletmeler internet tabanlı küresel doğan işletmeler piyasalarda boy göstermektedirler. Bu tür işletmeler yerel piyasalar yerine yurtdışı piyasalara yönelmekte ve hemen ihracat yapmaya, yeni müşteriler bulmaya ve onlarla ilişkiler geliştirmeye çalışmaktadırlar. Bununla da kalmayarak bu küresel doğan işletmeler tüm tedarik zincirini de internet ortamına taşıyabilmektedir. Bu çabalar, küresel doğmuş işletmelere zaman faydası, lojistik avantaj ve dokümantasyon kolaylığı sağlamaktadır. Bu işletmeler, yeni bir girişimci bakış açısını gerektirmekte ve bu girişimcilerin de farklı riskler almaya meyilli ve değişimden korkmayan bir yapıya sahip olması gerekmektedir. Küresel doğan işletmelerin iyi bir bilgi işlem altyapısına sahip olduğu, internet kaynaklarını, web sitelerini ve e-ticaret sitelerini hem işletmeden tüketiciye olan boyutuyla hem de işletmeden işletmeye olan boyutuyla kullanabilme potansiyeli olduğu görülmektedir. Bu değerlendirmeler çerçevesinde işletmelerin internet ortamını etkin bir şekilde kullanması, işletmeden işletmeye satış yönteminin faydalarını göz ardı etmeden faaliyetlerinde bu avantajları kullanması, ülkeler arası faaliyetlerini planlarken işletmeler arasında kalite ve ödemeler gibi güven unsuru gerektiren konularda belirlenmiş prosedürlere sahip olması önemli görülmektedir. Ortaya konulan gerçekler ve internet ortamındaki yeni gelişmeler her geçen gün yeni prosedürler ve politikalar ortaya koyarak bu tür işletmelerin yeniden düzenlenmeye başlayan bu piyasalarda daha belirgin roller ve daha etkin hareket alanı sağlayacağı görülmektedir. Bu açıdan girişimcilerin girişimcilik paradigmalarının ve internet yazılım ve donanım altyapılarının iyileştirilmesi, birlikte çalışılan personelin yetiştirilmesi ve kullanılan programların internet etkin bir şekilde uyarlanması küçük işletmelerin gelişmesinde önemli rol sağlayacağı görülmekte ve tavsiye edilmektedir. İnternet teknolojilerindeki devletin düzenleyici rolü ve işletme alanındaki gelişmeler gelecekte yapılacak çalışmalarda değerlendirilmesi ve ayrıntılı incelenmesi gereken konulardır.
Özet (Çeviri)
Although small and medium-sized enterprises (SMEs) are one of the important structures of countries in terms of employment and income, they are at a disadvantage next to large enterprises. Such businesses, with a simple organizational structure, can turn into a structure that starts their business life in the local environment or domestic market with an entrepreneur and a few employees and trades themselves with foreign markets and many parts of the world by using the advantages of the internet and B2B e-commerce sites. This study will contribute to the growing knowledge base about e-business on B2BEC websites and their impact on growing SMEs. Today, after developing internet communication technologies (ICT) and the widespread use of the internet in business life, SME's can expand their businesses in this new environment. These new businesses, which enter business life with a new and proactive perspective rather than a traditional perspective, appear in the markets as internet-based global born businesses. Such enterprises tend to foreign markets instead of local markets and immediately try to export, find new customers and develop relations with them. Not only that, these born global businesses can also move their entire supply chain to the internet. These efforts provide time benefits, logistics and supply chain management advantages and ease of documentation to born global businesses. These businesses require a new entrepreneurial perspective and these entrepreneurs should have a structure that is inclined to take different risks and is not afraid of change. It is seen that the global born businesses have a good computing infrastructure, and they have the potential to use internet resources, websites and B2BEC sites both from business to consumer (B2C) and from business to business (B2B). Within the framework of these evaluations, it is important for businesses to use the internet environment effectively, to use these advantages in their activities without ignoring the benefits of the B2B marketing method, to have established procedures on issues that require trust between businesses such as quality and payments while planning their international activities. The facts revealed and new developments in the internet environment reveal new procedures and policies gradually, and it is seen that such businesses will provide more prominent roles and more effective space for movement in these markets that have begun to be reorganized. In this respect, it is seen and recommended that the improvement of entrepreneurship paradigms and internet software and hardware infrastructures of entrepreneurs, training of the personnel working together and adapting the programs used in the internet effectively will play an important role in the development of small businesses. The regulatory role of the state in internet technologies and the developments in the field of business are issues that need to be evaluated and examined in detail in future studies.