Bazı polielektrolitlerin bor bileşikleri içeren ortamlardaki davranışlarının incelenmesi
The analysis of behaviour of some polyelectrolites in environments containing boron complexes
  1. Tez No: 149907
  2. Yazar: DİLEK EKİCİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEBAHAT AKIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÖZET BAZI POLEELEKTROLİTLERİN BOR BİLEŞİKLERİ İÇEREN ORTAMLARDAKİ D AVRANIŞLARININ İNCELENMESİ DİLEK EKİCİ Bahkesir Üniversitesi,Fen Bilimleri Enstitüsü, Kimya Anabilim Dab (Yüksek Lisans Tezi/Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Sebahat AKIN) Bakkesiı-,2004 Polielektrolitler çok sayıda iyonlaşabilen gruplar taşıyan polimer maddelerdir. PolielektroKtlerin yapısının anlaşılması çözeltideki davranışlarının incelenmesi ile yapılabilmektedir. Bor içeren atık suların doğaya direkt olarak verilmesi bor-bitki ilişkisi bakımından zararlıdır. Simav Çayı Etibank Bor Tesislerinin değişik ünitelerinden alınan farklı konsantrasyonda bor içeren atık suların ve eşdeğer konsantrasyonda bor içeren boraks ve borik asidin katyonik ve anyonik polielektrolitlere karşı viskozite ve iletkenlik davranışları incelenmiştir. Balıkesir yöresinden bentonit ve zeolit ile Eskişehir yöresinden lületaşının atık sulardaki bor adsorpsiyon verimleri üzerinde çalışılmıştır. Anyonik ve katyonik polielektrolitler kullanılarak hazırlanan modifiye adsorbanlann adsorpsiyon verimleri incelenmiştir. Adsorbanlann İR spektrumlan alınarak polielektrolit ile modifiye edilmesinin etkileri incelenmiştir. ANAHTAR KELÎMELER:Polielektrolit / Bor / Viskozite / İletkenlik / Adsorpsiyon / İR ii
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Analysis of Behaviour of Some Polyelectrolites in Environments Contaning Boron Complexes Dilek EKİCİ Balıkesir University, Institute of Science, Departmant of Chemistry (M. Sc Thesis/Supervisor: Asist. Prof. Dr. Sebahat AEON) Balıkesir, 2004 Polyelectrolites are polymer substances that carry many ionazible groups. Understanding of structures. of polyelectrolites is possible by analyzing their behaviour in solutions. Direct disposal of waste water containing boron minerals to the nature can be hazardous for the relationship between boron and flora of the area. In this study, the viscocity and transmission behaviour against cationic and anionic poh/electrolites of waste water in various concentrations taken from different units of Simav Cayi Etibank Boron Plants and of borax and boric asid contaning boron in similar concentrations have been analyzed. The boron adsorption efficiency of waste water of bentonite and zeolite from Balikesir and meerschaum from Eskişehir has been studied. Furthermore the adsorption efficiency of modified adsorbents using anionic and cationic polyelectrolites has been studied. The effects of modification with polyelectrolites have been investigated by taking the IR spectra of the adsorbents. KEY WORDS: Polyelectrolites/ Boron/ Viscosity / Conductivity / Adsorption/ IR iii