Optik mikroskopi fotoğraflarının dijital görüntü işleme yöntemiyle değerlendirilmesi
Evaluation by digital image processing techniques of optic microscope photographes
  1. Tez No: 150107
  2. Yazar: SİBEL ÜNAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERMİN OZAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi OPTİK MİKROSKOBİ FOTOĞRAFLARININ DİJİTAL GÖRÜNTÜ İŞLEME YÖNTEMİYLE DEĞERLENDİRİLMESİ Sibel ÜNAL Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Metalürji Eğitimi Anabilim Dalı 2004, Sayfa:72 Malzemelerin sahip oldukları özellikler, bileşimlerinin yanı sıra iç yapılan ile doğrudan ilgilidir. Bu nedenle, yeni malzemelerin geliştirilmesi, dayanıklılık, hasar ve kazaların sebebini araştırma gibi olaylarla karşılaşıldığında, malzemenin iç yapısının incelenmesi gerekmektedir. Malzemelerin iç yapısını incelemeden amaç; malzemede mevcut fazlan, miktarını ve dağılımını; tane boyut, şekli ve dağılımı ve genel olarak yapı kusurlarının cinsini ve miktannı saptamaktır. Normal yapısal incelemeler için optik mikroskoplar kullanılmaktadır. Bu çalışmada, optik mikroskop yardımıyla elde edilen malzeme fotoğrafları dijital görüntü işleme teknikleriyle değerlendirilmektedir. Dijital görüntü işleme teknikleri, görüntü bilgisinin insanlar ya da analiz yeteneğine sahip makirialar tarafından anlaşılabilir hale getirilmesi için bir bilgisayar yardımıyla işlenmesini ifade etmektedir. Bu çalışmada malzemelerin değerlendirilebilmesi için Matlab 6.5 programlama dili kullanılarak bir program gerçekleştirilmiştir. Bu program ile girilen malzeme fotoğrafları işlenerek malzemenin kaç fazlı olduğunu bulunmakta ve buna göre de malzemenin tane boyutu hesaplanmaktadır. Anahtar Kelimeler; Tane boyutu, Faz yapısı, Görüntü işleme, Kenar çıkarma VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thösis EVALUATION BY DIGITAL IMAGE PROCESSING TECHNIQUES OF OPTIC MICROSCOPE PHOTOGRAPHES Sibel ÜNAL Firat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Metals Education Department 2004, Page:72 The characteristics of the materials are directly related to their microstructures besides composition of material Therefore, in case of new materials and robustness, damage and failures, investigation of mlcrostructture becomes vital. Aim examining the microstructure of materials is to determine the present phases their amounts and distribution within the structure, the grain size and shape and present defeats. Optic microscopes are widely used for structural examinations. In this study, material micrographs obtained by optic microscope were evaluated by means of digital image processing techniques. It is a technique in which image data are processed by means of a computer by humans or machines which has analysis ability. A software packet are implemented in the Matlab 6.5 environment for evaluation of materials in this study. The phase number of material and grain size of material are found by processing the micrographs of the sample materials. Key Words : Grain size, Phase structure, Image processing, Edge detection IX