N-diklorofosforil-P- trikloromonofosfazen'in bazı aminlerle reaksiyonları
The reactions of N- dichlorophosphoryl-P-trichloromonophosphazene with some amines
- Tez No: 150109
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi N-DİKLOROFOSFORİL-P-TRÎKLOROMONOFOSFAZEN'ÎNBAZI AMÎNLERLE REAKSİYONLARI Harafe BARAN Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Anabilim Dalı 2004, Sayfa: 61 Fosfazenler, özellikle lineer fosfazenler biyolojik aktif maddelerdir. Fosfazenlerin sentezi, karakterizasyonu ve kullanım alanına yönelik çok sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmada, N-diklorofosforil-P-trikîoromonofosfazen'in aminolizi gerçekleştirilmiştir. Lineer fosfazen, hava ve neme karşı duyarlı olduğundan reaksiyonlar havasız ve nemsiz ortamda (argon atmosferinde) yapılmıştır. Sübstitüent olarak 1-metilpiperazin, 1-benzilpiperazin, 4-metüpiperidin, 2- metilpiperidin, 4-hidroksibenzaldehit, hidroksilaminhidroklorür kullanılmıştır. Fosfâzen, fosfor pentaklorür ve amonyum sülfatın reaksiyonundan elde edilmiştir.. Bileşiklerin yapıları İR, *H, 13c, 3 ÎP-NMR ve kütle spektroskopisi yöntemleri ile belirlenmiştir. Yapıları aydınlatılan bileşiklerin, N-di(l-metilpiperazino)fosforil-P-tri(l- metilpiperazino)fosfazen, N-di(l-benzilpiperazino)fosforil-P-tri(-î-benzilpiperazino) fosfâzen, bis[di(4-metilpiperidino)]fosfinoilamin, tri(4-aldo- 1 -fenoksi)fosforil, tri(4-aldoksim- 1 - fenoksi)fosforil'dir. 2-Metilpiperidin ile olan reaksiyonundan karışık bir ürün elde edildi. Ancak saflaştırılamadı. Anahtar Kelimeler : Monofosfazenler, Amin Sübstitüe Monofosfazenler, Aminoliz, N- Diklorofosforil-P-Trikloromonofosfazen Türevleri, Fosfooksimler
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE REACTIONS OF N-DICHLOROPHOSPHORYL-P- TRICHLOROMONOPHOSPHAZENE WITH SOME AMINES Hanife BARAN Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciencies, Department of Chemistry 2004, Page: 61 Phosphazenes, specially linear phosphazenes posses the biological activity. There are many studies about the synthesis, characterizations and applications of phosphazenes. In this study, the aminolysis of N-dichlorophosphoryl-P-trichloromonophosphazene have been studied. Since linear phosphazenes are sensitive to air and moisture, experiments are carried out in Argon atmosphere. 1-methylpiperazine, 1-benzylpiperazine, 4-methylpiperidine, 2-methylpiperidine, 4-hydroxylbenzaldehyde and hydroxylaminehydrochloride were chosen as substituents. The starting material, N-dichlorophosphoryl-P-trichloromonophosphazene, was prepared from phosphorus pentachloride and ammonium sulphate. Their structure were defined by IR, *H, ^C, ^Ip-NMR and mass spectroscopies. The defined coumpounds are N-di(l-methylpiperazino)phosphoryl-P-tri(l-methylpiperazino) phosphazene, N-di( 1 -benzyipiperazino))phosphoryl-P-tri( 1 -benzylpiperazino)phosphazene, bis[di(4-methylpiperidino)]phosphinoilamine, tri(4-aldo- 1 -phenoksi)phosphoryl, tri{4-aldoksim- 1 - phenoksi)phosphoryl. Phosphazene or phosphorus compounds could be obtained from the reaction of phosphazene with 2-methylpiperidine.But it could not be pured. Key Word : Monophosphazenes, Amine Substitued Monophosphazenes, Aminolysis, N- Dichlorophosphoryl-P-TrichloromonophosphazeneDerivatives,Phosphooximes. VI