Değişik deprem bölgeleri ve zemin cinslerine bağlı olarak yapı temellerinin ekonomik optimizasyonu
The economical optimization of building foundations which is related to varied earthquake regios and ground kinds
- Tez No: 150120
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞÜKRÜ YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi DEĞİŞİK DEPREM BÖLGELERİ VE ZEMİN CİNSLERİNE BAĞLİ OLARAK YAPI TEMELLERİNİN EKONOMİK OPTİMİZASYONU Mehmet ÇINAR Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü İnşaat Mühendisliği Anabilim Dalı 2004, Sayfa : 45 Bu çalışmada; değişik deprem bölgeleri ve farklı zemin cinslerine bağlı olarak en uygun temel sisteminin seçimi ile ilgili analizler yapılmıştır. Analizler iki farklı deprem ve iki farklı zemin durumu olmak üzere dört kombinasyonda yapılmıştır. Çalışmada, beton olarak BS 20 (C 20) çelik olarak BÇHÎ (S 420) kullanılmıştır. Binanın farklı deprem ve zemin durumlanndaki eşdeğer yükleri“x”ve“y”doğrultularında hesaplanmıştır. Hesaplamalar için bilgisayar programları kullanılmıştır. Analizler TS 500 ABYYHY2000 TS 495 ve diğer deprem yönetmeliklerine uygun olarak hazırlanmıştır. Bu çalışmanın sonucunda örnek olarak seçilen çok katlı bir yapıda farklı deprem ve zemin durumlarına göre binaya etki eden yükler ve hesap neticesinde ortaya çıkan bulgular grafiksel olarak karşılaştırılarak sonuçlar irdelenmiştir. Anahtar KelimeSer : Deprem, Zemin, Yapı temelleri. Ekonomik optimizasyon. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis THE ECONOMICAL OPTIMIZATION OF BUILDING FOUNDATIONS WHICH IS RELATED TO VARIED EARTHQUAKE REGIONS AND GROUND KINDS Mehmet ÇINAR Fırat University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Civil Engineering 2004, Page : 45 The analysis which is related to the election of the most favorable foundation system had been made in this study. The analysis which is related to varied earthquake regions and different ground kinds had been made. The analysis had been made in four combinations - two different earthquake and two different ground situations. In this study C20 (BS 20) and S420 (BÇ III) had been used. At the different aerthquake and ground situations the aquivalence loads of building had been calculated in the x and y directions. Probina Orion Computer Program had been used for calculations. Analysis had been prepared according to TS 500 ABYYHY 2000 TS 495 and the other earthquake governing statues. At the end of this study the loads which are influenced the building at the much more storied building according to different earthquake and ground situations and the equipments which are the conclusion of calculation had been compared grafically. And the conclusions had been prepared visually. Keywords : Earthquake, ground, building foundations, economical optimization. VII