İnsülin uygulamayan tip-I diabetik albino sıçanların karaciğer ve böbrek dokularındaki glutatyon ve esensiyal yağ asitleri üzerinde lutein, melatonin ve vitamin E'nin etkilerinin karşılaştırılması
The effects of vitamin E, melatonin and lutein on the glutathione and essetial fatty acınds of the liver, kidney tissues of tip-I diabetic rats, non applied insulin
- Tez No: 150136
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖKKEŞ YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fırat Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZİ İNSÜLİN UYGULANMAYAN TİP - 1 DİABETİK ALBİNO SIÇANLARIN KARACİĞER VE BÖBREK DOKULARINDAKİ GLUTATYON VE ESENSİYAL YAĞ ASİTLERİ ÜZERİNDE LUTEİN, MELATONİN VE VİTAMİN E'NİN ETKİLERİNİN KARŞILAŞTIRILMASI (*) Esra KARAKUŞ T.C Fırat Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı 2004, Sayfa : 55 Bu çalışmada, Vitamin E, lutein ve melatonin gibi antioksidan maddelerin, insülin uygulanmayan diebetik sıçanların karaciğer ve böbrek dokularının lipid ve yağ asidi bileşimi üzerindeki etkileri araştırıldı. Deney sonuçlarımıza göre, karaciğer dokusundaki total lipid miktarı, kontrol grubuna göre diabet grubunda önemli düzeyde arttığı belirlendi (P0.05). Karaciğer dokusunun yağ asidi bileşimi içinde palmitik asit (16:0), kontrol grubuna göre Diabet ve Mel + D gruplarında kısmen (p0,05). Linoleik asit (18:2, n-6), diabet ve VE+D (pO.001), L+D ve Mel+D gruplarında azaldığı saptandı (p0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY MASTER THESIS THE EFFECTS OF VITAMIN E, MELATONIN AND LUTEIN ON THE GLUTATHIONE AND ESSETIAL FATTY ACIDS OF THE LIVER, KIDNEY TİSSUES OF TİP- I DIABETIC RATS, NON APPLIED INSULIN Esra KARAKUŞ Firat University Graduate School of Natural and Applied Science Department of Biology 2004, Page : 55 In this study, it was examined that the effects of vitamin E, lutein and melatonin on the lipid levels, fatty acids and glutathione levels in the liver and kidney tissues of diabetic albino rats, non applied insulin. According to our experimental results, lipid level in the liver tissue of diabetic group was higher than control group (pO.Ol).