Raster veri yapısındaki haritaların dalgacık (wavelet) transformu ile sıkıştırılması
The compression using wavelet transformation of raster maps
  1. Tez No: 150215
  2. Yazar: UĞUR KEMAL ÇELİK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HALİS SAKA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Fotogrametri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
ÖZET... -,..../ Bu tezde bilgisayar hafızasında çok büyük miktarlarda yer kap^ki' raster^* haritalan (sayısal orthofoto ve grafik kadastral paftalar) depolama problemini çözmek için Wavelet Dönüşümü ile görüntü sıkıştırma üzerinde çalışıldı. Tezin uygulamasında, Visual Basic Programlama Dili ile bir Görüntü Sıkıştırma programı geliştirildi. Programda, wavelet dönüşümlerinden biri olan Haar Wavelet Dönüşümü kullanıldı. Program vasıtasıyla çeşitli raster görüntüler, farklı sıkıştırma katsayılarında sıkıştırıldıktan sonra, bu sıkıştırma katsayıları ile sıkıştırılan görüntülerin kullanılabilirlikleri tartışıldı.
Özet (Çeviri)
SUMMARY $£Mf * ?. *?££* v,:- *v\ * * c ft- f * * V -» -.- \ '.* ' ' i*-.i* Ü \7;“ *.,??.';?.”. >'-:,^“ -V- / \ '., « V*. ' -.'. \ ?'.. ”jv'*-' >;^>' V.«* In this thesis, in order to analyse storage problem of the raster rftaj5V (digital, *** orthophoto and graphic cadastre hardcopy maps) which are covered with huge amount of memories in a computer, it was worked on image compression using Wavelet Transformation. t In the application of this study, an image compression program was developed with Visual Basic Programming Language. In the program, Haar Wavelet Transformation which is a kind of wavelet transformations was used. By means of the program, After raster images were compressed in various compression coefficients, the usages of the compressed images obtained from images were argued in this compression rates.