Stage I, II, III ve IV meme kanseri hastalarının kan değerleri arasında korelasyon ve anemi, eritrositoz, lökositoz, lökopeni, trombositoz ve trombopeni prevalansının değerlendirilmesi
Correlation between parameters of blood and I, II, III and IV stages of cancer for patients with breast cancer and an estimation of levels of anemia, eritrositosis, leucositosis, leucopenia, trombositosis and trombopenia
- Tez No: 150214
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ASUMAN DEMİRCİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Û ÖZET Bu çalışmada Kartal Devlet Hastanesinin Genel Cerrahi, Radyasyon Onkoloji kliniğindeki (Türkiye) ve Abakan Devlet Hastanesinin Cerrahi Onkoloji kliniğindeki (Rusya) meme kanserli kadınların genel kan analizlerinin sonuçlan incelenmiştir. Kan parametrelerinin meme kanseri aşamalarına göre değişimi izlenmiştir. Değerlerin analizinde“SPSS 10.0 for Windows”istatistik programı kullanılmıştır. Meme kanseri aşamasının artışına bağlı olarak hastaların kanındaki hemoglobin seviyesinde düşüş gözlenmiştir. Bu iki parametre arasında ters bir korelasyon görülmektedir. Meme kanseri aşaması ile kan lökositleri miktarı arasında korelasyon bulunamamıştır. Bununla beraber, dördüncü aşamada lökositlerin sayısında düşüş gözlemlenmiştir. Trombosit sayısının değişiminin meme kanseri aşamasına bağımlı olmadığı, fakat meme kanseri birinci aşamasından üçüncü aşamasına kadar yükseldiği tespit edilmiştir. Tüm bu değerlerin analizi iki farklı ülke hastalarında karşılaştırmalı olarak da irdelenmiştir. Kartal Devlet Hastanesinin Genel Cerrahi, Radyasyon Onkoloji ve Medikal kliniğindeki ve Abakan Devlet Hastanesinin Cerrahi Onkoloji kliniğindeki meme kanserli hastaların yaşı, kan parametreleri ve meme kanseri aşamaları iki tabloda ayrı ayrı incelendiği zaman yakın değerli istatistiksel sonuçlar alınmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY !?i"t\^Slf The aim of this study is to investigate blood general analysis results ofimtfenlS'*-''^/ with breast cancer. The data are obtained from General Surgery and Radio-Oncology Clinic of Kartal State Hospital in Istanbul (Turkey) and from The Department of Surgical Oncology of Regional Cancer Hospital in Abakan (Russia, Republic of Hakasia). Main subject of the investigation is verification of existence of blood parameters dependence on stages of breast cancer. Such verification has been done in our investigation by means of relevant statistical analysis that was based on program SPSS- 10.0 for Windows. It has found that tumor growth leads to decreasing of hemoglobin level in blood of the patients. Although, we did not find any relevant correlation between the cancer stages and number of leucocytes, the mean value of leucocytes is essentially increasing in fourth stage of the disease. Furthermore, any correlation of number of platelets and the breast cancer stage was not observed, despite, the number of platelets was growing from the first to the third stage of the disease. The patients' data under investigation were separated in two independent groups, n amely, o nes o f C linic o f G eneral S urgery and R adio-Oncology o f K artal State Hospital, and The Department of Surgical Oncology of Regional Cancer Hospital in Abakan. Statistical investigation above described was made for both these groups independently. The results obtained for those different groups are identical from statistical point of view.