Elektrikli ve hibrid elektrikli araçlar
Electrical and hybrid electrical vehicle
  1. Tez No: 150268
  2. Yazar: RIFAT KARA
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İLYAS KANDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
IV ÖZET Zamanın değerinin arttığı, mesafelerin aşılmasının daha önemli olduğu günümüzde otomobiller yaşantımızın vazgeçilmezlerinden olmaktadır. Artan iş yoğunluğu ve buna bağlı olarak artan insan ihtiyaçları insanları sürekli bir yerden başka bir yere gitmek zorunda bırakmaktadır. İnsanlar, artan bu iş temposuna ayak uydurabilmek, ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve zamanını daha etkin kullanmak için en pratik ve ekonomik yol olarak otomobili kullanmayı tercih etmektedir. Ülkemizde ve bütün dünyada ısınma, güç üretimi ve diğer ihtiyaçların karşılanmasında olduğu gibi ulaşımda da büyük oranda petrol türevli yakıtların kullanımının çevreye büyük zararlar verdiği bilinmektedir. Bu durumun insanlığı ne kadar etkilediği tam olarak bilinmemekle beraber önümüzdeki yıllarda vahim sonuçlar doğuracağı öngörülmektedir. Sınırlı rezervlere sahip petrol ve doğalgaz gibi yakıtların kaynaklarının tükenme noktasına yaklaşması ve buna bağlı olarak maliyetlerinin artması kuşkusuz insanları hatta devletleri endişelendirmektedir. Böylece temiz ve yaygın bir enerji kaynağı olan elektrik enerjisinin otomobillerde kullanılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Elektrikli ve hibrid elektrikli araçlar adı verilen bu çalışma otomobiller hakkında bir literatür araştırma niteliğindedir. Bu çalışmanın elektrikli ve hibrid elektrikli araçlar konusunda literatürel bir kaynak olacağı arzu edilmektedir. Bu çalışmada birinci bölümde elektrikli ve hibrid elektrikli araçlara giriş, ikinci bölümde klasik araçlara genel bir bakış, üçüncü bölümde elektrikli ve hibrid elektrikli araçların tarihi gelişimi üzerinde durulmuştur. Dördüncü bölümde elektrikli araç sistemleri yapıları itibariyle incelenmiş, beşinci, altıncı ve yedinci bölümlerde tamamen elektrikli araçlar, hibrid elektrikli araçlar ve yakıt pilli araçların klasik araçlara göre avantajları ve dezavantajları anlatılmıştır. Sekizinci ve dokuzuncu bölümlerde üretimdeki ve üretimi gerçekleştirilen elektrikli ve hibrid elektrikli araçlar anlatılmıştır. Onuncu bölümde elektrikli ve hibrid elektrikli araçlarda kullanılan elemanlar üzerinde durulmuştur. Bu bölümde bataryalar, yakıt pilleri, ısı makinaları, dizelmotorlar, benzinli motorlar, gaz türbinleri, mikrotürbinler, generatörler, tahrik sistemleri ve güç kontrol sistemleri anlatılmıştır. Son bölümde ise bu çalışmadaki sonuçlar ve öneriler konu edilmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY Today, where the significance of time increases and covering distances are of great importance, automobiles are one of the most vital things in our life that cannot be abandoned. People are obliged travel from one point to another due to the increasing workload and the growing needs of human arising therefore. People are preferring automobiles as the most practical and economical way to keep up with the increasing workload, to meet their needs and to use time in the most efficient way. In our country and throughout the world, fuels of petroleum derivative are mostly used for transportation just like used for heating, energy supply and other needs. It is known that usage of fuels of petroleum derivative give serious and severe damages to environment. Although the effects thereof on human are not exactly known, it is anticipated that it will bear grave results in the following years. People and definitely the states are worried about the fuel resources such as petroleum and natural gas with limited reserves that are about to exhaust and the increasing costs therefore. The necessity to use electric energy, a clean and a common energy resource, in automobiles is apparent. This study called electrical and hybrid electrical vehicles is in the nature of a literature study on automobiles. It is aimed that this study is going to be a literature source on electrical and hybrid electrical vehicles. In the first chapter of this study, introduction to electrical and hybrid electrical vehicles, in the second chapter a general picture of conventional vehicles and in the third chapter the historical development of the electrical and hybrid electrical vehicles are given and discussed. In the fourth chapter, electrical vehicles are studied in terms of their structures, and in the fifth, sixth and seventh chapters the advantages and the disadvantages of full electrical vehicles, hybrid electrical vehicles and vehicles with fuel-cells compared to conventional vehicles are explained. In the eight and ninth chapters, the electrical and hybrid electrical vehicles being manufactured and designed are explained. The tenth chapter is dwelled upon the componentsVH used in the electrical and hybrid electrical vehicles. In this chapter, batteries, fuel cells, heating machines, diesel engines, gasoline engines, gas turbines, micro-tribunes, generators, driving systems and power control systems are explained. And in the last chapter, the results of this study and proposals are given.