Romatizmal hastalıkların lokal tedavisinde osmik asit sinoviortezinin değeri
- Tez No: 150293
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
- 99 - vn ÖZET GATA Haydarpaşa Eğitim Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Kliniğine 1986-1989 yılları arasında kabul edilen, kronik enflamatuar si- novitten yakınan 63 hastanın 88 diz eklemine osmik asit ile sinoviortez uygulanmıştır. Bu çalışma 36 'sı kadın, 27 'si erkek hastayı kapsayıp, 25 hastanın her iki dizine tedavi yapılmış olup, ayrıca 12 diz eklemine iki ya da da ha fazla tedavi yapılmıştır. Takip süresi 3 ay ile iki yıl arasında değişmektedir. Değerlendirme ağrı, hassasiyet, lokal ısı artışı, effüzyonun var lığı, eklem hareket genliği, fonksiyonel kapasite, radyolojik muayene ve biyolojik testler temel alınarak yapılmıştır. İyi ve çok iyi sonuçlar 3'ncü ayda % 71.6, 6'ncı ayda % 74.7, l'nci yılda % 72, 18'nci ayda % 70.5, 2'nci yılda % 57.9 olarak ortaya çıkmıştır. İki senenin sonunda en düşük değer % 41.7 ile romatoid artrit grubundan elde edilmiştir. Eroziv gonartroz, mikrokristalin artropatisi, kronik travmatik sinovit olgularında mükemmel sonuç alınmıştır. En iyi sonuç kısa süreli ve hafif artrit olgularından ve radyolo jik değişikliklerin olmadığı ya da az olduğu olgulardan elde edilmiştir. Yan etkiler azdır ve hiç bir ciddi sistemik yana etki gözlenmemiş tir. Osmik asit sinoviortezi, zararsız, uygulaması ve takibi kolay, 6 aydan fazla süren enflamatuvar sinovitte daima başvurulması gerekli bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
- 100 vm SUMMARY Synoviorthese with osmic acid has performed in 88 knee joint to 63 patients suffered from cronic inflamatuar synovitis who have been admitted to GATA Haydarpaşa Training Hospital, Physical Medicine and Rehabilitation Clinic from 1986 to 1989. This study consisted of 36 women and 27 men, 25 of whom both knees and 12 same knees were treated two or more times. The follow-up time ranged from 3 months to 2 years. Assessment was based on pain relief, tenderness, local warmth, presence of effusion, measure of joint circumstance, range of pain-free movement, functional capacity, radiological examination, and biological tests. Satisfactory results were obtained in 71.6 % at thirth month, 74.7 % at sixth month, 72 % at first year, 70.5 % at sixteenth month, 57.9 % at second year. After two years, the results were founded in the group of rheuma toid arthritis as the worse with 41.7% and in the groups of erosive gonarthrose, microcristallin artropaty and cronic traumatic synovitis as excellent. The best results were noted in cases of mild arthritis of short duration prior to the teratment and in which radiological changes "had not developed. Side effects were few and no systemic side effects were observed. Synoviorthese with osmic acid is always reference method in inflamatuer synovithis which has been continued for six months and this harmless method's practice and follow-up is easy.