Yürüyen merdiven taşıyıcı sisteminin sonlu elemanlar metodu ile mukavemet analizinin yapılması ve tahrik sisteminin hesabı
Strength analysis of the frame of the escalator using the finite element method and calculation of the drive system
- Tez No: 150298
- Danışmanlar: PROF. SEÇİL ERİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mekanik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
II ÖZET Yürüyen merdivenler, insanların belirli kotlar arasında belirli açılarda nakliyesini sağlayan sistemlerdir. Bu çalışmada, yürüyen merdivenin taşıyıcı sisteminin statik ve dinamik yükleme durumları için gerilme analizinin yapılarak, taşıyıcı sistemin kritik noktalarım tespit etmek ve optimizasyon çalışması yaparak iyileştirme amaçlanmıştır. Gerilme analizi için; öncelikle yapı üzerine etki eden kuvvetler hesaplanmıştır. Taşıyıcı sistemin modellenmesi yapılmıştır. Parçaların malzeme özellikleri, taşıyıcı sisteme etki eden kuvvetler ve sınır şartlan programa (ANSYS) tanıtıldıktan sonra gerilme analizi yapılmıştır. Elde edilen analiz sonuçlan strain gauge ölçüm değerleri ile karşılaştınlmıştır. Anahtar sözcükler : Yürüyen Merdiven, Taşıyıcı Sistem, Gerilme Analizi, ANSYS
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Escalators are systems used for the transport of people between specific levels and angles. In this study, by doing stress analyses for static and dynamic loading conditions of a frame of escalators, determining the critical points of frame and optimization are aimed. For the stress analysis, firstly, the loads effecting on the structure are calculated. Then the frame is modeled. After introducing the material properties, loads effecting on frame and the boundary conditions to the software (ANSYS), the stress analysis is performed. The results obtained by the analyses are compared with the strain gauge measurement values. Keywords : Escalator, Frame, Stress Analysis, ANSYS