A real time operating system for 8051 microcontrollers
8051 mikrodenetleyiciler için gerçek zamanlı işletim sistemi
  1. Tez No: 150302
  2. Yazar: SERDAR BÜYÜKKARDEŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNDÜZALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
m ÖZET Gerçek zamanlı işletim sistemlerinin günümüzde ticari veya eğitim amaçlı olarak kullanılması yaygınlaşmaktadır. Bu yazılımlar vasıtasıyla, yazılım geliştiren kişiler daha kolay ve daha kısa sürede istedikleri sonuca erişmektedirler. Bu sistemlerin en önemli özelliği eskiden alışılagelmiş programlama mantığından farklı olarak görevleri eşzamanlıymış gibi çahştırmasıdır. Yazılım üzerinde birden fazla iş eş zamanlı yapılmak isteniyorsa bu yazılımları kullanmak faydalıdır. Bu tezde küçük sistemler için yeni bir gerçek zamanlı işletim sistemi yazılmıştır. Adına EPTOS dediğimiz bu sistem, ticari olarak satılan bir çok gerçek zamanlı işletim sisteminin sağladığı özellikleri bazı kısıtlamalar ile sağlamaktadır. Bu işletim sistemi ilk olarak 8086 tabanlı bir PC üzerinde geliştirilip daha sonra da bir çok projede kullanıldığım bildiğimiz, yaygın bir mikrodenetleyici olan 8051 üzerinde çalıştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT The usage of real time operating systems are increasing day by day in industrial and educational area. Because it saves more time on project development and simplifies improvement of software. Real time operating system is different from standard programming. It runs the task like parallel. If the project need some parallel tasks, these systems may be helpful to the developer. In this thesis, a real time operating system is developed for the small scale embedded systems, called EPTOS. EPTOS means Embedded Preemptive Tiny Operating System. It supports most of real time commercial product features with some limitations. This kernel is developed on PC platform for the 8086 based microprocessor. Then it is adapted to the well known microcontroller, 8051.