Örgütsel yaratıcılığı etkileyen faktörler üzerine bir araştırma
- Tez No: 150303
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADNAN CEYLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Örgütsel yaratıcılığı kompleks sosyal sistemlerde birlikte çalışan bireyler tarafından oluşturulan değerli, yararlı, yeni ürün, hizmet, fikir veya süreç olarak tanımlamaktayız. Örgütsel yaratıcılığın anlaşılması (a) yaratıcı birey performansının, (b) yaratıcı grup performansının, (c) yaratıcı örgüt performansının ve (d) her bir unsurun birbiri ile etkileşiminin ortaya çıkmasına bağlıdır. Bu araştırma da kompleks sosyal ortamlarda yaratıcılığı etkileyen faktörler incelenmeye çalışılmıştır. Bu araştırmadaki veriler Türkiye'nin en büyük 1000 firmasında yer alan 150 tekstil firması baz alınarak yapılmıştır. 150 firmaya posta ve e-mail yolu ile gönderilen anketlerden geri dönen 90 firma sonuçlan, değerlendirilerek örgütsel yaratıcılığı etkileyen faktörler incelenmiştir. Bu tez çalışması beş bölümden oluşmaktadır. İlk dört bölümde konu ile ilgili - literatür taramasından yola çıkarak konu teorik açıdan incelenmiştir. Son bölüm olan beşinci bölümde ise araştırma metodolojisi açıklanmış, elde edilen verilerden yola çıkılarak regresyon ve korelasyon analizleri yapılmış, hipotezlerin doğruluğu test edilmiş ve ortaya çıkan bulgular yorumlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
We define organizational creativity as the creation of valuable, useful new'^^/' product, service, idea, procedure or process by individuals working together in a complex social system. An understanding of organizational creativity will neccessarily involve understanding (a) the individual creative performance, (b) the group creative performance, (c) the organizational creative performance and (d) the way in which each of these components interacts with the others. In this study we try to examine the factors that effect creativity in complex social settings. The data for this research were gathered from 1 50 textile firms selected among the largest 1000 firms of Turkey as a base. Surveys were mailed to those firms and 90 responces were received. The factors that effect organizational creativity was examined evaluating these responces. This study consist of five sections. The first four section, evaluates the subject matter theoritically by surveying the related literature. Finally in section five methodology was put forward and using obtained data regression and correlation analysis were done, hypothesis were tested and findings were interpreted.