Dynamic energy analysis in buildings
Binalarda dinamik enerji analizi
  1. Tez No: 150306
  2. Yazar: HAKAN KOYUNCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DİLEK KUMLUTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
VI ÖZET Sıcak ve nemli bölgelerde, ısıl konfor koşullarını sağlamaya yönelik güç tüketimi çok fazladır. İstenilen konfor koşullarını sağlamak için soğutma yükü hesabı doğru olarak yapılmalı ve daha sonra soğutma cihazları uygun bir şekilde boyutlandınlmalıdır. Binaların tasarım ve işletme aşamalarında verilecek dikkatli kararlar, binaların ısıl performanslarını önemli ölçüde iyileştirecek ve enerji tüketimlerini azaltacaktır. Dinamik enerji analiz programlan bu karar verme sürecini kolaylaştırmaktadır. Binaların enerji simülasyonunun yapılması, mühendislerin ve mimarların bina inşa edilmeden önce binanın enerji tüketimini değerlendirmelerine yardımcı olur. Ayrıca binada yapılacak olan değişikliklerin, binanın enerji kullanımı üzerine olan etkisini incelemek için de kullanılabilir. Alternatif tasarım veya malzemelerin yıllık enerji tüketimine etkileri de anında gözlemlenebilir. Bu da insanların konforunu bozmadan enerji açısından verimli tasarımların yapılmasına olanak sağlar. Bu çalışmada, bir binanın dinamik soğutma yükünü hesaplamak için Visual Basic 6'da bir bilgisayar programı yazılmıştır. Soğutma yükü hesaplama uygulaması için izmir'de bulunan bir ambalaj fabrikasının idari binasındaki 10 ofis odası hesaplama hacimleri olarak seçilmiştir. Bu simülasyon programı için İzmir iline ait 1995, 1996, 1997 ve 1998 yıllarının iklim verilerinin ortalamasından oluşturulan 8760 saatlik iklim verisi kullanılmıştır. Programdaki hesaplama işleminin ardından her ofis odası için sonuçlar grafikler halinde programda elde edilmiş ve analizler yapılmıştır. Programda elde edilen grafiklerde; duvarlardan, pencerelerden, çatıdan, aydınlatmadan, insanlardan, cihazlardan ve enfiltrasyon yoluyla oluşan ısı kazançları senelik, aylık ve günlük olarak görülebilmektedir. Anahtar Sözcükler : Soğutma yükü, Dinamik enerji analizi
Özet (Çeviri)
V ABSTRACT The power consumed in providing thermal comfort conditions in buildings in hot and humid areas is tremendous. To obtain required comfort conditions, cooling load calculation must be made accurate and then cooling units must be sized properly. Careful long-term decisions in the design and operation of buildings can significantly improve their thermal performance and thus reduce their consumption of energy. Dynamic energy analysis programs make this decision process easy. Energy simulation in buildings offers a valuable tool for engineers and architects to evaluate building energy consumption before the building is built. It can also be used to study the impact of building modifications on building energy use. Alternative designs or materials can immediately be evaluated to see how much they affect the annual energy consumption. This could lead to selecting energy efficient designs without sacrificing human comfort. In this study, a computer program for calculating dynamic cooling load of buildings is written in Visual Basic 6. For the cooling load calculation application 10 office rooms of a factory's administration building in Izmir were selected as calculation volumes. A total of 8760 hourly weather parameters representing the whole year for Izmir are used for this hour-by-hour energy simulation. This data was obtained from the average of the weather parameters for years 1995, 1996, 1997 and 1998. After the calculation, results were obtained for each room with the program in graphics and analysed. In the graphics heat gains through the walls, windows, roof, lighting, people, equipments and infiltration can be seen for a year, months and days. Keywords : Cooling load, Dynamic energy analysis