Design and implementation of embeded-WEB-server remote control application via internet
İnternet üzerinden uzaktan kontrollü gömülü WEB-sunucu uygulamasının tasarımı ve gerçekleştirilmesi
- Tez No: 150313
- Danışmanlar: DR. KEMAL ŞİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
IV ÖZET“Protocol Stack”cipleri, herhangi bir elektronik cihazın Internet'e erişebilmesini sağlamaktadırlar. Bu projede; bahsi geçen cipler kullanılarak Internet üzerinden uzak servis çağıranlarına cevap verebilen bir uygulama gelişlmlmiştir. Projede yüksek hızda çalışabilen bir mikro denetleyici olan T89C51RD2 kullanılmıştır. Denetleyicinin 64K gibi yüksek miktarda dahili flaş belleğe sahip olması ek bellek kullanımını gereksiz kılmıştır. Geliştirilen uzak servis kontrolü uygulamasındaki temel amaç, Internet üzerinde İP adresler kullanılarak gönderilen veriyi seri port üzerinden kurulan bağlantı ile (RS-232) göndermeyi sağlayan seri port-Ethernet şeklinde bir geçiş modulu oluşturmaktır. Ortaya çıkan bu modül, seri bağlantı imkanı olan herhangi bir cihaza bağlandığında, Internet üzerinden cihazın kontrol edilebilmesine imkan vermektedir. Dünya üzerinde herhangi bir yerde; Internet bağlantısına sahip bir PC'nın, web tarayıcısı üzerinden geliştirilen uzak servis kontrolü uygulamasına gönderilecek komutlar ile gerçekleştirimin ortaya konulması planlanmıştır. Bu işlem, mikro denetleyicinin flaş belleğine basit bir web sunucu uygulama kodunun yerleştirilmesi ile çözümlenmiştir.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT For the invention of protocol stack chips, it has been easy to add Internet connectivity to any electronic devices. Making use of such chips, a remote control application via the Internet has been achieved in this project. This project is implemented using a high speed microcontroller (T89C51RD2). For the big size of the internal Flash memory (64K byte) of the mentioned microcontroller, there was no need to use an external code memory. The goal from this remote control application is to achieve an Ethernet-to-Serial gateway module by which data sent over the Internet of a specific IP address will be sent through the serial port (RS-232) used. Connecting this module to any serial port equipped device, makes it easy to control this device via the Internet. It's aimed to achieve this remote control application by sending commands data from any terminal PC (using a Browser) connected to the Internet at any place in the world. Writing a simple web server application code, and uploaded it into the Flash memory of the microcontroller used, has done the job.