Random early detection ve tail-drop algoritmalarının analizi
Analysis of random early detection and tail-drop algorithms
  1. Tez No: 150332
  2. Yazar: MEHMET KARALAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM SOĞUKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
IV ÖZET Bu tez çalışmasında internet ortamındaki düşük hızlı devrelerde kullanılmakta olan ve farklı tiplerdeki trafikleri önceliklendiren algoritmalardan Random Early Detection ve Tail-Drop mekanizmaları incelenmiş ve hangi durumda birbirlerine karşı üstünlüklerinin olduğu araştırılmıştır. Günümüz veri ağlarında sadece veri taşınmamakta; ses, görüntü gibi gerçek zamanlı iletim gerektiren servislerde kullanıcılara sunulmaktadır. Bu servisler zamana karşı duyarlı olduklarından dolayı bağlantılarda meydana gelebilecek bir sıkışma anında FTP, e-mail gibi servislerden öncelikli olarak iletilmeli, paket kayıpları yaşamamalıdırlar. Bu çalışmada, internet dünyasındaki farklı karakterlere sahip trafikler test ortamında oluşturulmuş ve RED & Tail-Drop algoritmaları kullanıldığı durumda ne şekilde sonuçlar alındığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, Random Early Detection and Tail-Drop Algorithms were observed in order to make some comparisons between the performances of each mechanism. They are used in the internet world to prioritize different types of traffic on low-bandwidth links. On today's networks, not only data is carried but also real-time voice and video services are given. As the voice, video services are time critical applications, they should be given higher priorities than FTP, e-mail like traffic. In this work, these different types of traffics were modelled in a testbed and the performance of them were observed when RED & Tail-Drop mechanisms are used.