LPG tüplerine uygulanan patlatma deney parametrelerinin incelenmesi
Study of bursting test parameters using for LPG cylinder
- Tez No: 150333
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BABÜR ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
IV ÖZET Günümüz endüstrisinde ve normal hayatta kullanım açısından önemli bir yere sahip olan LPG (Liquified Petroleum Gas - Sıvılaştırılmış Petrol Gazı) Tüpleri ile bu tüplere uygulanan patlatma deneyleri, bu tez çalışmasında ele alınmıştır. Tüplerin imalatı için kullanılması gereken sac malzeme seçilmiş olup, seçilen malzemeye göre ilgili standartlar baz alınarak tasarım hesabı yapılmıştır. Hesapla ortaya çıkan minimum sac kalınlığı değerleri ele alınarak tüpler üretilmiş, üretilen tüpler, uygulanması tez konusunda ayrıntılı olarak ele alınacak olan patlatma deney parametrelerine göre test edilmiştir. Çalışmada baz alınan tüpler, 0300 mm nominal dış çap ölçüsüne, 26,2 İt. minimum su kapasitesine sahiptir. Tüpler, 2,8 mm ve 3 mm nominal sac kalınlığı kullanılarak üretilmiş, normalizasyon ısıl işleminden geçirilmiş ve daha sonra da patlatma deneyine tabi tutulmuştur. Patlatma deney sonuçları ve tüpteki yırtılma yerleri incelenmiş, imalat şartlarına göre değişim değerleri karşılaştırılmış, teorik ile pratikteki veriler gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY This thesis work is concerned with the LPG Cylinders, the use of which has significantly increased recently and the burst tests that have been implemented on them. The sheet metal to be used for the manufacture of the cylinders has been selected, the design calculation done based on the standards of the chosen material, the cylinders manufactured by taking the minimum sheet thickness values and the manufactured cylinders tested according to the burst test parameters, the implementation of which will be handled in detail in this thesis work. The cylinders that have been used in this work have a nominal outside diameter of 0300 mm and a minimum water capacity of 26.2 It. The cylinders have been manufactured by using a nominal sheet thickness of 2.8 mm and 3 mm, normalization has been thermally processed, and it has been exposed to the burst test. The results of the burst test and crack places on the cylinders have been examined, the variation values have been compared regarding the manufacture conditions, theoretical and practical data have been observed.