Çelik çerçevelerin öteleme analizleri ve plastik mafsal dönmesi değişimleri
Push over analiysis of steel moment resisting frames and plastic hinge deformations
- Tez No: 150360
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. BÜLENT AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deprem ve Yapı Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 224
Özet
d t* ı* ÖZET Depreme dayanıklı yapı tasarımında genel tasarım felsefelerinden bir tanesi, düşük performans seviyelerinde yapıların şiddetli depremler karşısında göçmeden hasar görerek yıkılmayacak şekilde tasarlanmasıdır. Bu ise yapıların doğrusal olmayan davranışını kabul etmek ve yapılan ona göre boyutlandırmak anlamına gelmektedir. Yapıların sismik davranışlarını belirlemekteki en gerçekçi yol doğrusal olmayan dinamik zaman artımı analizi olmasına rağmen bu yöntemin oldukça karmaşık olmasından dolayı son yıllarda öteleme analizi de kullanılmaktadır. Bu çalışmada alçak-, orta-, ve yüksek-katlı çelik çerçevelerde yapılan doğrusal olmayan zaman geçmişi analizleri değişik mukabele parametreleri yardımıyla öteleme analizi sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Sonuçlar göstermiştir ki öteleme analizi sonuçları orta- ve yüksek-katlı çelik çerçevelerin gerçek depremler karşısındaki davranışlarını belirlemekte yetersiz kalmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
>, -.. $ fit (k s SUMMARY | \V&>t -Jİ,.?./* * ^ «?-,,* '%. **V «?#? One of the earthquake resistant design philosophies is to design the structure so that it will not collapse at low performance levels when subject to a severe earthquake ground motion. This is to accept the nonlinear behavior of the structures and to design them accordingly. The most accurate and reliable way to determine the seismic behavior of a structure is to carry out nonlinear dynamic time history analysis, which is quite complicated. As an alternative to this analysis method, pushover analysis has recently been used. This study is intended to compare the nonlinear dynamic time history analyses and pushover analysis at low-, mid-, and high-rise steel moment resisting frames by using different response parameters. The results indicate that pushover analysis is inadequate in predicting the seismic response of mid-, and high-rise steel structures.