Sonlu elemanlar, SPH, euler ve ALE metodları ile dövme simülasyonu
Forging simulation with finite elements, SPH, euler and ALE methods
  1. Tez No: 150361
  2. Yazar: İSMAİL BİCAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN KURTARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tasarım ve İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
/ > * '.5 "S. OZET V'f'v^^;.%, Metallerin plastik şekillendirme yöntemi ile imal edilmesi vazgeçilemez bir imalat yöntemidir. Dövme yöntemi ile imalatta işlemin doğası gereği ürünün kalitesi birçok ve birbirine bağımlı/bağımsız değişkene bağlıdır. Bu yöntem ile imal edilen ürünlerin istenilen nitelikte imali bahsi geçen değişkenlerin tespitine ve kontrol edilmesine bağlıdır. Günümüzde imalat uygulamaları genellikle deneme-yanılma esasına dayanan tecrübe ile elde edilen bilgiler ile yapılmaktadır. Bu çalışmada, maliyeti yüksek olan deneme yanılma süreci yerine bu süreçten tasarruf sağlıyacak, sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak işlemin benzetiminin (simülasyon) yapılması anlatılmıştır. Daha sonra son yıllarda yeni gündeme gelen metodlar hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın sonunda ise klasik sonlu elemanlar yöntemi ve yeni yöntemler kullanılarak bir örnek problem üzerinde çözümler yapılmış ve yeni yöntemlerin hacim plastik şekillendirme işlemine uygulanabilirliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bulk metal forming process is the fundamental forming aplication. LotsPoY dependent/independent factors are effect on the product quality for forging. To ensure high product quality, must be difined and control these factors. At recent years manufacturing in the metal forming area based on try and trial philosophy. But now we have another choice. This choice is computing the simulation of process. In this study, firstly two newly finete elements methods (ALE and SPH) introduced. After that, these methods applied on a bulk forming example. And finally, collected results discussed.