Inelastic seismic response of buildings with passive energy dissipation devices
Pasif enerji sönümleyicili binaların elastik ötesi sismik tepkisinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 444399
  2. Yazar: IBRAHIM HASSAN AZEZ AZEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 182
Özet
Bu tez, farklı yaklaşımlarla güçlendirilmiş moment aktaran çerçevelerin elastik ötesi sismik performanslarını değerlendirmek amaçlı bir çalışma sunmaktadır. Bunun için, betonarme moment aktaran çerçeveler ve çelik moment aktaran çerçeveleri kapsayan bir dizi çerçeve çalışılmıştır. Bu çerçeveler, farklı katlara (3, 6 ve 12) ve dört eşit açıklığa sahiptir. Seçilen çerçeveler tipik konut yapılarında bulunan moment aktaran dış aks çerçevelerini temsil etmektedir. Bütün modeler yüksek derecede sismik tehlikeli bölgeler için tanımlanmış mafsal sınırlandırmalarını ve kod ötelenme değerlerini karşılamada yetersiz yanal rijitlik ile tasarlanmıştır. Mevcut yapıların sismik iyileştirilmesi için viskoelastik sönümleyici ve burkulması önlenmiş çapraz gibi pasif enerji sönümleyici cihazlar ile geleneksel diyagonal çapraz sistemleri içeren üç farklı güçlendirme stratejisi araştırmada kullanılmıştır. Doğrusal olmayan zaman tanım alanında yapılan analizlerde, 50 yıl içinde %10 aşılma olasılığına sahip tasarım depremi ile uyumlu bir grup yer hareketi dikkate alınmıştır. Yerel ve genel deformasyonlar dikkate alınarak, analiz sonuçları plastik mafsal oluşumları, katlar arası ötelenme indeksi, genel hasar indeksi, zaman tanımlı çatı ötelenmesi, yüksekliğe bağlı maksimum kat ötelenmesinin dağılımı ve taban kesme talebi açısından karşılaştırılmıştır. Sonuçlar, güçlendirilmiş yapıların deprem performanslarında önemli iyileşmeler olduğunu ve geleneksel çaprazlarla kıyaslandığında, iyileştirilmiş çerçevelerin sismik taleplerini azaltmada viskoelastik sönümleyiciler ve burkulması önlenmiş çaprazların daha etkili olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis presents an analytical study aimed at evaluating the inelastic seismic performance of moment resisting frames (MRFs) retrofitted with different approaches. For this, a set of MRFs covering steel moment resisting frames (SMRFs) and reinforced concrete moment resisting frames (RC-MRFs) were studied. They were three regular four equal bay frame models having three different numbers of storeys (3, 6 and 12). The frames were considered to be representative of exterior moment resisting frames found in typical residential buildings. All frame models were designed with lateral stiffness insufficient to satisfy code drift and hinge limitations in zones with high seismic hazard. Three different retrofit strategies including traditional diagonal bracing system and passive energy dissipation devices such as buckling restrained brace and viscoelastic damper were utilized for seismic upgrading of the existing structures. In the nonlinear time history analysis, a group of ground motions indicating the design earthquake with 10% exceedance probability in fifty years was taken into account. Considering the local and global deformations, the analysis results in terms of plastic hinge formations, interstorey drift index, global damage index, roof drift time history, height-wise distribution of peak storey drift and base shear demand were compared. The results pointed out a considerable enhancement in the earthquake performance of retrofitted structures and it was shown that both buckling-restrained braces and viscoelastic dampers allowed for an efficient reduction in the seismic demands of the upgraded frames as compared to traditional braces.