Söke ilçesinde imal edilen pnömatik ekim makinaları imalat sanayinin durumu, sorunları ve pnömatik ekim makinaları talep projeksiyonunun belirlenmesi
Determination of the situtation of the pneumatic sowing machine industry, problems and the projection request of the pneumatic sowing machines which are produced in Söke
- Tez No: 150414
- Danışmanlar: PROF.DR. CENGİZ ÖZARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
oz SOKE İLÇESİNDE İMAL EDİLEN PNOMATİK EKİM MAKİNALARI İMALAT SANAYİNİN DURUMU, SORUNLARI VE PNOMATİK EKİM MAKİNALARI TALEP PROJEKSİYONUNUN BELİRLENMESİ Bu çalışmada, Söke ilçesinde imal edilen pnömatik ekim makinalannın imalat sanayinin durumu, imalat programlan, imalatçı firma sorunları, ileriye dönük projeleri belirlenmeye çalışılmış, buna paralel olarak geçmişten bugüne 11 yıllık işlenen tarla alanları, traktör ve universal ekim makinası sayılarının değişimleri baz alınarak önümüzdeki 11 yıl için pnömatik ekim makinasına olacak talebin tahminlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonucunda, gelecek 11 yılın sonunda Söke ilçesinde traktör parkının 6166 adede ulaşacağı, universal ekim makinası parkının da zincirleme indeks yöntemine göre 3533 adede ve tarla traktörü projeksiyon değerine bağlı olarak ise 3422 adede ulaşacağı tahnıMenmiştir. Değişim miktarları incelendiğinde, her yıl 40-55 adet pnömatik ekim makinası talebinin olacağı lahmMenmiştir. Anahtar Kelimeler : Pnömatik Ekim Makinası, Talep Projeksiyonu, Tarla Traktörü,
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT DETERMINATION OF THE SITUTATION OF THE PNEUMATIC SOWING MACHINE INDUSTRY, PROBLEMS AND THE PROJECTION REQUEST OF THE PNEUMATIC SOWING MACHINES WHICH ARE PRODUCED IN SÖKE In this study it has been tried to determine the production programs, manufactury problems, further projects, situation of the pneumatic sowing machine industry in Söke. Parallel to this subject it has been aimed to consider the request of pneumatic sowing machines in the next 1 1 years according to fields tilled from the future to now in the past 1 1 years the number of tractors and universal sowing machines. The study showed that at the end of the next 1 1 years the number of tractor parks will be reached up to 6166 and according to the chain index method the number of the universal sowing machine park will be reached up to 3533 and relative to the projection value the number of the field tractors will be 3422. When the results are examined it could be seen that an amount of 40-55 pneumatic sowing machines will be requested every year. Key Words : Pneumatic Sowing Machine, Request Projection, Field Tractor