Söke (Aydın) ilçesi pamuk alanlarında Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae) populasyonlarının bazı insektisitlere direncinin belirlenmesi
Determination of resistance level of cotton aphid Aphis gossypii Glover (Hemiptera: Aphididae) populations collected from Söke cotton fields to some insecticides
  1. Tez No: 346619
  2. Yazar: ŞAKİR ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ENVER DURMUŞOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu çalışma Aydın ili Söke ilçesinde farklı pamuk alanlarından toplanan AphisgossypiiGlover (Hemiptera: Aphididae) popülasyonlarındabazı insektisitlere karşı direnç düzeylerinin belirlenmesi amacı ile yapılmıştır. Kesilen disk şeklindeki yaprakların ilaca daldırma yöntemi ile, acetamiprid, imidacloprid, chlorpryphos-ethyl ve dimethoate etkili maddelerinin Söke ilçesi pamuk alanlarından toplanan 8 farklı popülasyondan 5 populasyoniçin LC50 ve LC90 değerleri belirlenerek başlangıç toksisite değerleri ortaya konmuştur. Gölbent, Sökealtı, Sarıkemer, Güllübahçe ve Ortayurtpopülasyonlarındaacetamiprid için hesaplanan LC50 değerleri sırasıyla; 0.021, 0.035, 0.041, 0.040 ve 0.048 ppm, dimethoate için; sırasıyla 0.915, 0.430, 0.953, 0.766 ve 0.988 ppm olarak hesaplanmıştır. Sökealtı, Sarıkemer, Güllübahçe Ortayurtpopülasyonlarında hesaplanan LC50değerleri sırasıyla chlorpryphos-ethyliçin;1.243, 1.729, 1.180 ve 1.347 ppm, imidacloprid için; 0.176, 0.158, 0.168 ve 0.150ppm olarak hesaplanmıştır. RothamstedResearchInstitude (İngiltere)?den istenen hassas popülasyon artık mevcut olmadığı için bu çalışmada hassas popülasyon ile yapılması planlanan biyoassay çalışmalar gerçekleştirilememiştir. Ancak Herronand Wilson (2011) ve Herron et al. (2000)?inaynı yöntemle gerçekleştirdikleri çalışmalardakullanılan hassas poplulasyona ait LC50değerleri baz alınarak, bu çalışmadan elde edilen LC50değerleri ile yapılan kıyaslama sonucunda Söke popülasyonlarınınacetamiprid, chlorpryphos-ethyl, dimethoate ve imidaclopridetkili maddelerine 123,53 ile 1353,85 kat arasında değişen miktarlarda direnç kazanmış oldukları söylenebilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out to determinate the resistance level of cotton aphid Aphis gossypiiGlover (Hemiptera: Aphididae) which was collected from different cotton growing areas of Söke (Aydın) to some insecticidessuch as acetamiprid, imidacloprid, chlorpryphos-ethyl and dimethoate. Using the Leaf Disc-shaped method, LC50 and LC90 values of acetamiprid, imidacloprid, dimethoatechlorpryphos-ethyl of 5 populations of collected 8 different populations which was collected from different cotton growing areas of Söke were determined and presented initialtoxicities. LC50values of Gölbent, Sökealtı, Sarıkemer, Güllübahçe ve Ortayurtpopulationsforacetamipridwerecalculated as 0.021, 0.035, 0.041, 0.040 and 0.048ppmrespectively. Fordimethoate LC50valueswerecalculated as 0.915, 0.430, 0.953, 0.766 and 0.988 ppm in thesamepopulations. LC50 values of Sökealtı, Sarıkemer, Güllübahçe ve Ortayurtpopulationsforchlorpryphos-ethylwerecalculated as 1.243, 1.729, 1.180 and 1.347ppmrespectively.Forimidacloprid LC50valueswerecalculated as 0.176, 0.158, 0.168 and 0.150 ppm in thesamepopulations. The susceptible population was not provided because of the absence of population in England Rothamsted Research Institude (Harpenden Hertfordshire AL5 2JQ). For this reason the resistance level of insecticides in these populations could not be determineted. Compared with LC50 values for susceptible population that were determineted byHerron and Wilson (2011) and Herron et al. (2000) with the same method, resistance of Söke populations between 123,53 and 135,85 fold to acetamiprid, chlorpryphos-ethyl, dimethoateandimidaclopridcould be told.