Bazı polihalodienlerin dinükleofillerle reaksiyonlarının incelenmesi
The investigation of reactions of some polyhalodienes with dinucleophiles
- Tez No: 150435
- Danışmanlar: PROF.DR. CEMİL İBİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmanın ilk aşamasında başlangıç maddesi olarak 2-Nitropentaklor-l,3-butadien (1) bileşiği elde edildi. Elde edilen bu bileşik daha sonraki reaksiyonlar için çıkış maddesi olarak kullanıldı. Çalışmanın ikinci aşamasında 2-Nitropentaklor-l,3-butadien bileşiği (1) ile Dodesil Merkaptan bileşiği reaksiyona sokuldu ve bilinen [2-Nitro-l,3*4,4-tetraklor~l-mono (dodesiltiyo)-l,3-butadien ] (2) bileşiği elde edildi. Yine 2-Nitropentaklor-l,3-butadien (1) bileşiği ile Heksadesil Merkaptan bileşiği reaksiyona sokuldu ve bilinen [2-Nitro-l,3,4,4- tetraklor-1-mono (heksadesiltiyo)-l,3-butadien] (3) bileşiği elde edildi. Çalışmanın üçüncü ve son aşamasında elde edilen 2-Nitro-l,354,4-tetraklor-l-mono (dodesiltiyo)-l,3-butadien (2) bileşiği ve 2-Nitro-l,3,4,4-tetraklor-l-mono0ıeksadesiltiyo)- 1,3-butadien ] (3) bileşiği bazı piperazin türevleri ile reaksiyona sokuldu. Reaksiyon sonucunda sırasıyla yeni, 2-Nitro-3,4,4-txiklor-l~mono(dodesiltiyo)-l-mono (2- metilpiperazin)-l,3-butadien (4), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1 -mono (dodesiltiyo) -l-mono(N- fenilpiperazin)-l,3-butadien (5), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono (dodesiltiyo)- 1 -mono [(4- fluorofenil)piperazin]-l,3-butadien (6), 2~Nitro-3,4,4-triklor-l-mono (dodesiltiyo)- 1 -mono [(2-fluorofenil)piperazin]- 1,3-butadien (7), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1 -mono(dodesiltiyo)- 1 - mono(N-formilpiperazin)-l,3-butadien (8), N,N'-Bis-[3,4,4- triklor-l-mono(dodesiltiyo)-2- Nitro-3-butadienil)]homopiperazin (9), 2-Nitro-3,4,4-triklor- l-mono(heksadesiltiyo)-l -mono [(4-fluorofenil)piperazin]-l,3-butadien (10), 2-Nitro-3,4,4-triklor-l-mono (heksadesiltiyo)- 1-mono (N-fenilpiperazin)-l,3-butadien (11), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1 -mono (heksadesiltiyo)- 1-mono [(2-fluorofenil)piperazin]-l,3-butadien (12), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1 -mono (heksadesiltiyo)-l-mono (l-metilpiperazin)-l,3-butadien (13), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1 -mono (heksadesiltiyo)-l-mono (N-formilpiperazin)-l,3-butadien (14), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1- mono (heksadesiltiyo)-l-mono (homopiperazin)-l,3-butadien (15), 2-Nitro-3,4,4-triklor- 1- mono (heksadesiltiyo)-l-mono [(l-etoksikarbonil)piperazin]-l,3-butadien (16) bileşikleri sentezlendi. Elde edilen bu yeni bileşikler kromatografik yöntemlerle saflaştınlmıştır.Yapılan Elemental Analiz ve spektroskopik yöntemlerle (İR, ]H-NMR) aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In the first step of this study, as a starting compound, was synthesized 2- Nitropentachlor-1,3-butadiene (1). In the second step of the study, (1) compound reacted with dodecanthiol and also known compound, 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachlor-l-mono (dodecylthio)- 1,3 -butadiene (2) was obtained. In the same way, (1) compound reacted with hexadecylthiol and also known compound, 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachlor-l-mono (hexadecylthio)- 1,3 -butadiene (3) was obtained. In the third and last step, 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachlor-l-mono(dodecylthio)-l,3-butadiene (2) and 2-Nitro-l,3,4,4-tetrachlor-l-mono(hexadecylthio)-l,3-butadiene (3) was reacted with some piperazine derivatives. The result of reactions respectively, 2-Nitro-3,4,4-trichlor-l- mono(dodecylthio)-l-mono (2-methylpiperazine)- 1,3 -butadiene (4), 2-Nitro-3,4,4,-trichlor- 1-mono (dodecyltiyo)-l-mono (N-phenyllpiperazine)-l,3-butadiene (5), 2-Nitro-3,4,4- trichlor-1-mono (dodecylthio)- 1 -mono [(4-fluorophenyl)piperazine]- 1,3 -butadiene (6), 2- Nitro-3,4,4-trichlor-l -mono (dodecylthio)- 1 -mono [(2-fluorophenyl)piperazine]-l,3- butadiene (7), 2-Nitro-3,4,4-trichlor- 1 -mono(dodecylthio)- 1 -mono(N-formylpiperazine)- 1,3- butadiene (8), N,N'-Bis-[3,4,4-trichlor- 1 -mono(dodecylthio)-2-Nitro-,3-butadienil)]homopi- perazine (9), 2-Nitro-3,4,4-trichlor-l-(hekxadecylthio)-l-mono [(4-fluorophenyl)piperazine]- 1,3-butadiene (10), 2-Nitro-3,4,4-trichlor- 1 -mono (hexadecylthio)-l-mono (N- phenylpiperazine)-l,3-butadiene (11), 2-Nitro-3,4,4-trichlor-l-mono (heksadesiltiyo)-l- mono [(2-fluorophenyl)piperazine]-l,3-butadiene- (12), 2-Nitro-3,4,4-trichlor-l-mono (hexadecylthio)- 1 -mono (l-methylpiperazine)-l,3-butadiene (13), 2-Nitro-3,4,4-trichlor- 1- mono (hexadecylthio)-l-mono (N-formylpiperazine)-l,3-butadiene (14), 2-Nitro-3,4,4- trichlor-1-mono (hexadecylthio)-l-mono (homopiperazine)-l,3-butadiene (15), 2-Nitro- 3,4,4-trichlor- 1 -mono(hexadecylthio)- 1 -mono [( 1 -etoxycarbonile)piperazine]- 1,3-butadiene (16) compounds was synthezed. These new compounds were purified by chromatograpic methods. The structures of compounds were determined by micro analysis and spectroscopic methods (IR, ]H-NMR).