Yeni bir elma anaç aday tipinin ara anaç özelliklerinin belirlenmesi
Identifying the interstock specifications of a new apple rootstock candidate type
- Tez No: 150469
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YEMLİHA EDİZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Yeni Bir Eima Anaç Aday Tipinin Ara Anaç Özelliklerinin Belirlenmesi İbrahim Kürşat ÖZYURT Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Bahçe Bitkileri Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2004- 33 Sayfa Danışman Jüri Jiiri Jüri Jüri Yrd.Doç.Dr. Yemliha EDİZER Prof. Dr. Yaşar AKÇA Doç. Dr. Serra HEPAKSOY Doç Dr. Resul GERÇEKÇİOĞLU Doç Dr. Yakup ÖZKAN Deneme 200i yılında kurulmuş ve gözlemler 2002 ve 2003 yıllarında alınmıştır. İlk yıl Yer Elması tipi, M9 ve MM 106 çeşitleri MM111 anacı üzerine aşılanmıştır. İkinci yıl bu kombinasyonlar üzerine yalnızca Granny Smith elma çeşidi aşılanmıştır. Yapılan gözlemlere göre aşı tutma oranı MM1 1 1/YE'da %85, MM1 1 1/M9'da %68 ve MM1 1 l/MM106'da %45 olarak bulunmuştur, ikinci yıl gözlemlerine göre YE/GS, M9/GS ve MM106/GS kombinasyonlarındaki aşı tutma oranları ise sırası ile %61, %81 ve %50 olarak belirlenmiştir. Diğer yandan bu ara anaçlar üzerine aşılanan Granny Smith eima çeşidinin yıllık sürgünlerinin çapı 1.029 cm, 1.033 cm, 1.103 cm ve sürgün uzunluğu ise 84.23 cm, 80.82 cm ve 93.14 cm olarak belirlenmiştir. Anahtar Kelimeler; Yer Elması Tipi, Ara Anaç, Anaç, Granny Smith
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Indenturing the Interstock Specifications of a New Apple Rootstock Candidate Type I İbrahim Kürşat ÖZYURT Gaziosmanpaşa University Graduate School of Naturai and Applied Science Department of Hortieutiirai Science Master Thesis 2004-33 pages Supervisor : Yrd.Doc.Dr. Yemfiha EDİZER Jury : Prof. Dr. Yaşar AKÇA Jury.- Doç. Dr. Serra HRPAKSOY Jury : Doç Dr. Resul GERÇEKÇİO?LU Jury ; Doç Dr. Yakup ÖZKAN The Experimental parcels were set in 200 1 years. The observations were found during 2 years (2002 and 2003). Yer Elması type, M9 and MM106 varities are grafted onto MM1 1 1 rootstock in first year. In second year, Granny Smith apple variety is grafted onto these inter-stock. According to observations, the grafting ratio were found 85% (MMlll/Yer Elması), 68% (MM111/M9) and 45% (MM1 1 1/MM106) in first year and second year, 61% (Yer Elmasi/GrajOTy Smith), 81% (M9/Granny Smith) and 50% (MM106/Cranny Smith) respectively. Otherwise, the some characteristics of shoot were investigated. The shoot diameter which Granny Smith apple variety is grafted onto Yer Elması, M9 and MM106 inter stock was found, as cm, 1.029, 1.035 and 1.103, respectively. On the other hand, shoot lenght was found, as cm, 84.23, 80.82 and 93.14, respectively. Key words : Yer Elması type, inter- Stock, Rootstock, Granny Smith