Sinop kıyılarındaki Crangon crangon'un (kahverengi karides) populasyonu
The population of crangon crangon in the Sinop coastal waters
  1. Tez No: 150482
  2. Yazar: ÇAĞDAŞ KAYNAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MENDERES SUİÇMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET SİNOP KIYILARINDAKİ Crangon crangon'un (KAHVERENGİ KARİDES) POPULASYONU Çağdaş KAYNAR Gaziosmanpaşa Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Biyoloji Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi 2004, 58 Sayfa Danışman: Yrd. Doç. Dr. Menderes SUİÇMEZ Jüri: Jüri: Jüri: Yaptığımız bu çalışmada Kasım 2002 - Temmuz 2004 tarihleri arasında Sinop sahilindeki karides populasyonları araştırıldı. Beş adet karides türü; Crangon crangon, Palaemon longirostris, Palaemon elegems, Crangon cıllmani. Palaemon adspersus tespit edildi. Ancak Palaemon longirostris ve Palaemon elegans için araştırma yapacak kadar yeterli sayıda örnek bulunabildi. Sonuç olarak bu iki türün yoğunluğu mevsimsel olarak değişmektedir. Yavru karides genelde Haziran ve Temmuz aylarında avlanılmıştır. Yumurtlama zamanı ise literatüre uygun olarak Nisan - Eylül aylarında gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT THE POPULATION OF Crangon erangon IN THE SİNOP COASTAL WATERS. Çağdaş KAYNAR Gaziosmanpaşa Universty Graduate School Natural and Applied Science Department of Biology Science Maister Thesis 2004, 58 Pages Supervisor: Assist. Prof. Dr. Menderes SUİÇMEZ Jüri : Jüri: Jüri: In our stud\'. Shrimp populations were researched in the Sinop coastal waters between November to July 2004. Five shrimps species were determined as Crangon crangon, Palaemon longirostris, Palaemon elegans. Crangon allmcmi. Palaemon adspersus. However, only for Palaemon longirostris and Palaemon elegans have sufficient number of shrimp were sampled for research. Consequently, the density of this two species were fluctuate seasonally. The new cohort were sampled generally in June or July. The spawning time were seen between April to September as seen in literature.