Balık larvalarının Sinop-Akliman kıyılarındaki kompozisyonu
Composition of fish larvae in Sinop-Akliman coast of the Black Sea
  1. Tez No: 409921
  2. Yazar: ORÇİN UYGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN HÜSEYİN SATILMIŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sinop Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
Bu çalışmada Sinop Akliman- Hamsilos kıyı hattında tespit edilen teleost balıklarının larval dönemdeki planktonda bulunma dönemlerinin tespiti, tür çeşitliliğinin, bolluk ve dağılımının belirlenmesi ayrıca larval dağılımın çevresel parametreler ile olan ilişkisinin irdelenmesi amaçlanmıştır. Larva örnekleri Mayıs 2013-Eylül 2014 tarihleri arasında 17 ay süresince 3 istasyondan (Akliman, Balık Burnu ve Hamsilos) standart tip plankton kepçesi (ağız çapı 50 cm, göz açıklığı 500 µm) kullanılarak horizontal toplanmıştır. Araştırma boyunca istasyonlardan sıcaklık, çözünmüş oksijen ve tuzluluk değerleri aylık olarak ölçülmüştür. Toplam 787 adet/100 m3 balık larvası elde edilmiştir. Tespit edilen larval topluluk içerisinden 7 ordo, 14 familya'ya ait olmak üzere 27 kemikli balık türü tespit edilmiştir ve 1 adet tür genus düzeyinde saptanmıştır. Çalışmada öncelikle, tespit edilen bu türlerin tanımsal özellikleri verilmiştir. Ardından, bu türlerin bolluk ve dağılımlarına ait bulgular incelenmiştir. Larvaların yüzde dağılımları incelendiğinde Karadeniz'in genel dağılımında olduğu gibi en baskın türün Engraulis encrasicolus (% 46) olduğu görülmüştür. Bunu Parablennius tentacularis (% 14), Gobius niger (% 12) türleri takip etmiştir. En yüksek bolluk miktarı ve tür çeşitliliği yaz aylarında görülürken, en düşük miktar ve çeşitlilik kış aylarında elde edilmiştir. İstasyonlar arasında en yüksek ekolojik indeks değerlerine Hamsilos mevkiinde bulunan 3. istasyon'un sahip olduğu gözlemlenmiştir (H′: 2,11 - J: 1 - D: 3,21). Bray-Curtis analizi ile oluşturulan Cluster dendogramına göre istasyonlar mevsimsel olarak üç ayrı grup oluşturmuştur. Çevresel parametreler ile larvaların dağılımı arasındaki ilişkiye göre BIOENV analizleri sonucunda ise mevcut gruplaşma üzerindeki en etkili çevresel faktörün çözünmüş oksijen olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine presence, abundance, distribution, diversity of the species of teleost fish larvae and the environmental parameters that affect distribution of larvae in Sinop Akliman - Hamsilos coastline. The study was carried out among 3 stations (Akliman, Balık Burnu and Hamsilos) with standard plankton net (50 cm in diameter, with 500 µm mesh size) horizontally in 17 months between May 2013 and September 2014. The values of temperature, dissolved oxygen and salinity were measured as monthly all the stations. The total number was obtained as 787 larvae/100 m3 during the study. These fish larvae belonging to 27 species from 14 families and 7 orders were determined and 1 were identified to genus level in the sample group. Primarily, the diagnostic characteristics of the identifical species were given in this study. Afterwards, abundance and distributions of these species were investigated. When the percentage of the distributed larvae species examined the most dominant species were seen as Engraulis encrasicolus (46%) similar to the general distribution in Black Sea. Parablennius tentacularis (14%) and Gobius niger (12%) comes after E. encrasicolus. The highest abundance and species diversity amount was observed in the summer and the lowest data was found in winter. Ecological index value was observed to have the highest at the 3rd station in Hamsilos among the stations (H′:2,11-J:1-D:3,21). Based on Bray-Curtis similarity values, the stations classified in three groups. According to BIOENV analysis, the most effective environmental factors on the distribution of the larval group were identified as dissolved oxygen.