Tavşanlı ilçesi atmosferik polenlerin araştırılması
The investigations on aeropollens in Tavşanlı
  1. Tez No: 150564
  2. Yazar: ASU KARASU
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. OSMAN NURİ BENLİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
IV TAVŞANLI İLÇESİ ATMOSFERİK POLENLERİNİN ARAŞTIRILMASI Asu KARASU Biyoloji Anabilim Dalı, Yüksek Lisans Tezi, 2004 Tez Danışmanı: Yrd. Doç. Dr. Osman Nuri BENLİOĞLU ÖZET Tavşanlı ilçesi atmosferinde gravimetrik yöntem kullanılarak polen çeşidi ve yoğunluğu araştırılmıştır. Bir yıl boyunca, haftada bir defa değiştirilen preparatlar incelenmiş ve 44 taksona ait polen tespit edilmiştir. Bunların 23 tanesi odunsu, 21 tanesi otsu bitkilere aittir. Odunsu bitki polenleri içerisinde sırası ile Pinus sp., Cupressaceae, Platanus orientalis L., otsu bitkilerden ise başta Gramineae olmak üzere Centaurea sp. ve Compositae ait polenlerin dominant olduğu tespit edilmiştir. Taksonlara ait polenlerin Tavşanlı ilçesi atmosferinde cm2 ye düşen haftalık, aylık miktarları şekil ve çizelgeler halinde verilmiştir. Ayrıca cm2 ye düşen haftalık polen miktarları kullanılarak Tavşanlı ilçesinin polen takvimi hazırlanmıştır. Aynı zamanda polen konsantrasyonlarının aylık değişimlerinde, meteorolojik faktörlerin etkileri de karşılaştırılmıştır. Diğer taraftan 44 taksona ait polenlerin, çeşitli kaynaklardan elde edilen verilere göre alerjik dereceleri de belirtilmiştir. Anahtar Kelimeler : Polen, Polen takvimi, Polen konsantrasyonu, Meteorolojik faktörler.
Özet (Çeviri)
THE INVESTIGATIONS ON AEROPOLLENS IN TAVŞANLI PROVINCE Asu KARASU Department of Biology, M.S.Thesis, 2004 Thesis SupervisonAssoc. Prof. Osman Nuri BENLİO?LU SUMMARY The pollen variety and density has been studied by gravimetric method in Tavşanlı atmosphere. This study began on March 2003 and ended on October 2003. During this study,the preparations,were changed weekly,have been examined and the pollen grains belonging to 44 taxa have been determined.23 taxa have been belonged to ligneous plants and 21 taxa herbaceous plants. We established that the pollens of ligneous plants in sequence,Pinus sp., Cupressaceae, Platanus orientalis L. and the pollens of herbaceous plants in sequence Gramineae, Centaurea sp., Compositae are dominant. The weekly and monthly amount of pollens belonging to taxa in per cm2 in Tavşanlı atmosphere has been given as figure and graphs. In addition the pollen calender had been prepared by used weekly pollen amounts in per cm2 of Tavşanlı district. Also he variability of monthly pollen concentration had been compared with meteorological factors. However, according to the various sources,allergic degree of the pollens belonging 44 taxa had been determined. Key words : Pollen, Pollen calendar, Pollen concentration,Meteorological factors.