Bor'un sıvı-sıvı ektraksiyonu için 1,3 diol dizaynının bilgisayarlı modelleme ( yarı-Ampirik ve DFT) ile çalışması
A computational modelling (DFT and Am1) of 1,3-diols for liquid-liquid extraction of boron
- Tez No: 150679
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NECMETTİN PİRİNÇÇİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 24
Özet
11 ÖZET Borun sıvı-sıvı ekstraksiyonunda kullanılan 9 farklı diol için Yan-ampirik (AMI) metodu ile enerji hesaplamaları yapıldı. DFT (b31yp/6-31 + g*) metodu ile ise, l,2,3ve6 yapıları için enerji hesaplamaları yapıldı. Konformasyon analiz sonuçlan diollerin molekül içi hidrojen bağıyla oluşturdukları altı üyeli siklik bir yapının en düşük enerjili olduğunu gösterdi. Tüm dioller ve bor bileşikleri önce gaz fazında AMI ile sonra DFT ile gaz, kloroform ve su fazında (PCM) optimize edildi. Sonuçlar daha önce yapılan deneylerin verileri ile paralellik gösterdi.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The liquid-liquid extraction ability of 1,3-diols for boron was calculated by semi- empiric (AMI) and DFT (b31yp/6-31 + g*) methods. Conformational analysis of diols showed an intramolecularlly hydrogen bonded six membered structure with lowest energy. All diols and their boron derivatives were optimized first with AMI in gas phase and then with DFT in chloroform and water (PCM). Results are consistent with experimental data.