1,10-fenantrolinlerin indirgenmiş schiff bazları ve geçiş metal kompleksleri
Reduced schiff bases of 1,10-phenanthrolines and transition metal complexes
- Tez No: 150681
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AKIN BAYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
V ÖZET 1.10-Fenantrolin şelat belirteçlerinin önemli bir sınıfını teşkil etmektedir. 1,10-Fenantrolin ve türevleri katalitik, redoks. fotoredoks özellikleri, biyolojik aktiviteleri ve supramoleküler kimyadaki kullanımları nedeni ile oldukça ilgi çekmektedirler. Hedeflenen ligandların sente/inde 2,9-dimetil-1.10-fenantrolin (neocuproine) başlangıç maddesi olarak kullanılmıştır. 2.9-Dimetil-1.10-fenantrolinin SeÛ2 ile yükseltgenmesi sonucu 1.10-fenantrolin-2,9-dikarbaldehit elde edilmiştir. 2,9-Bis(etanolamin)-l,10-fenantrolin ve 2,9- bis(etilendiamin)-l,10-fenantrolin ligandları. l,10-fenantrolin-2,9-dikarbaldehitin sırasıyla 1- aminoctanol ve etlendiamin ile tepkimesi ve bunu takiben NaBRı ile indirgenmesiyle hazırlanmıştır. Ligandlar hem yumuşak azot atomları ( fenantrolin halkasındaki ) hem de sert azot atomları ( sekonder amin grubundaki ) içermelerinden dolayı oldukça ilgi çekmektedir. 2.9-Bis(etanolamin)-l,10-fenantrolin ve 2,9-bis(etilendiamin)-l,10-fenantrolinin geçiş metalleri ( Co(II), Nİ(II). Cu(II). Zn(II), Pd(II), Pt(II) ) ile oluşturduğu koordinasyon kompleksleri hazırlanmış ve spektroskopik özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI SUMMARY 1.10-Phenanthroline is the parent of an important class of chelating reagents. 1,10- Phenanthroline and its derivatives have been attracted considerable interest due to their catalytic, redox and photoredox. biological activity and in their novel supramolecular chemistry. 2.9-Dimcthyl-1.10-Phenanthroline (neocuproine) served as a starting point for the synthesis of the target ligand systems. SeC>2 oxidation of 2,9-Dimetil-l,10-fenantrolin afforded 1,10- phenanthroline-2,9-dicarbaldehyde. Treatment of l,10-phenanthroline-2,9-dicarbaldehyde with 1 -amino ethanol and ethylenediamine followed by NaBU» reduction yielded 2,9- bis(ethanolamine)-1.10-phenanthroline and 2.9-bis(ethylendiamine) 1,10-phenanthroline respectively. The ligands are of interest because there are both 'soft' ( two nitrojens of a 1,10- phenanthroline moiety ) and 'hard' ( two nitrojens of the secondary amine moieties ) site in the ligands The coordination complex of 2.9-bis(ethanoIamine)-l,10-phenantroline and 2,9- bis(ethylendiamine) 1,10-phenanthroline with transition metals were prepared and their spectroscopic properties examined.