Düzensiz betonarme yapılarda dolgu duvar etkisinin incelenmesi
The effect of masonry infill frames on the structers
- Tez No: 150682
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
ÖZET Yapı çözümlerinde dikkate alınmayan dolgu etkisi sistem dayanım ve rijitliğini önemli ölçüde değiştirmektedir. Bu yüzden yapı elemanlarının doğrusal olmayan etkilerini dikkate alan gerçekçi bir çözümü yapılmalıdır. Dolgulu betonarme çerçevelerin yatay yük kapasitelerinin belirlenmesinde yapısal ve yapısal olmayan her bir elemanın doğrusal olmayan davranışlarını dikkate almak gerekmekted ir. Bu çalışmada dolgulu betonarme çerçevelerin tüm eleman malzeme özelliklerinin gerçeğe daha yakın alındığı genel amaçlı Sonlu Elemanlar programı ile dolgulu çerçevelerin doğrusal olmayan çözümü gerçekleştirilmiştir. Taşıyıcı sistemi oluşturan betonarme elemanlar çubuklar ile, dolgu elemanlar eşdeğer basınç diyagonalleri ile modellenmiştir. Eşdeğer basınç diyagonalleri genişlikleri kısmi dolgu duvarlı çerçeveleri de kapsayacak şekilde verilmiştir. Betonarme elemanların mafsallaşmalarında kirişlerde moment ve kesme etkileri, kolonlarda eksenel yük, moment ve kesme etkileri, dolgularda da sadece eksenel yük etkileri dikkate alınmıştır. Kirişlerin taşıma kapasiteleri ve kolonların karşılıklı etki diyagramları eleman geometrik ve malzeme özelliklerine göre belirlenmiştir, önerilen yöntem ile çeşitli dolgu düzensizlikleri içeren üç katlı-üç açıklıktı düzlemsel betonarme çerçevede çizilen kapasite eğrileriyle dayanım ve rijitlik değişimi araştırılmıştır. VIII
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The information compiled in this report was written following a logical sequence intended to help the engineer in the evaluation process Masonry is one of the oldest construction materials currently in use around the world for reasons that include acessibility.unctionality, and cost. This material has been used for hundreds of years in construction projects ranging from simple roadways to complex arch designs. Masonry has also commonly been used in frame building structures as infill, where it was intended to act as an environmental divider rather than a structural element. The primary function of masonry was either to protect the inside of the structure from the environment (rain, snow, wind, etc.) or to divide inside spaces. In either case, common practice has always been to ignore infill during the design and analysis of steel/reinforced concrete frame structures. The influence of infills on overall behavior of the structure has been found tochange with the direction in which the load is applied. This report gives guidelines on evaluating the lateral load capacity of infilled panels for in-plane loading. Further, guidelines are given that account for the effect of out-of-piane loading on in-plane capacity. You cann see all the effect of masonry wall on the structers in this report.