Rezarvuar tabanındaki sediment etkisini içeren deprem etkisi altındaki baraj-rezarvuar etkileşimi
Dam-reservoir interaction including the reservoir bottom effects under earthquake ground motion
- Tez No: 150683
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH KÜÇÜKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET Bu tezde, deprem etkisindeki baraj - rezervuar etkileşiminin zaman tanım alanındaki analizi çalışılmaktadır. Rezervuarm tabanında hidrodinamik basınç dalgalarının sönümlenmesi barajın yapısal davranışı üzerinde önemli etkiye haizdir. Bu maksatla baraj ve rezervuar modellerinde sonlu elemanlar metodu kullanılmaktadır. Birleştirme işlemi, yapı indirgeme metodu kullanılarak formüle edilmektedir. Sınırsız bir alandaki rezervuar için Sommerfeld' in sınır koşulu uygulanmıştır. Sayısal çalışmalar rezervuar tabanının etkilerini değerlendirmek için gerçekleştirilmiştir. VI
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this thesis, time domain transient analysis of dam-reservoir interaction under earthquake ground motion is studied. Absorption of hydrodynamic pressure waves at the reservoir bottom has an important effect on the structural response of the dam. For this purpose, finite element method formulation is used the model dam and reservoir. An efficient coupling procedure is formulated by using substructure method. Sommerfeld's boundary condition for far end of infinite domain is implemented. A numerical study is conducted to evaluate the effects of the reservoir bottom. VII