Baraj-rezervuar probleminde sonsuz büyüklükteki rezervuar için yeni bir sınır şartı
A new boundary condition for infinite reservoir in dam-reservoir problem
- Tez No: 150692
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. SEMİH KÜÇÜKARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Bu çalışmada.viskoz olmayan.sıkıştmlamaz ve sınırsız bir akışkan önünde titreşen bir yapı için baraj-rezervuar etkileşim problemi sonlu elemanlar metodu ile analiz edilmektedir.Önerilen sınır koşulu, sınırsız akışkanın kesilen yüzeyi için geliştirilmiştir.Sınır koşullarının türetilmesinde, barajın titreşiminin.baraj-rezervuar ara yüzeyinin normal yönünde olduğu varsayılmıştır. Ek olarak.akışkanın tabanı rijit ve yataydı r.Çıkarılan sınır koşulları, sonlu elemanlar metodu ile analiz edilmektedir. Sonuçlar, Sommerfeld veSharan'ın sınır koşulları ile karşılaştırılmıştır. Önerilen sınır koşullarının, daha önce sunulan sınır koşullarından daha iyi sonuçlar verdiği gözlenmektedir. vn
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this paper, dam -reservoir interaction for a vibrating structre in an unbounded and incompressible and inviscid fluid is analyzed by using finite element approach.An exact boundary condition is developed for truncating surface of unbounded fluid dpmain.ln the derivation of boundary condition,it is assumed that vibration of dam is in the normal direction of dam-reservoir interface and this interface is vertical.Morever.bottom of fluid is rijid and horizantal.The derived boundary condition is implemented in the finite element code and results are compared with by using Sommerfeld's and Sharan's boundary conditions.lt is seen that the proposed boundary condition is efficient and gives better resuts than the previous published results. vm