Engineering geological mapping of İzmir metro route (Km 0+00-Km 11+250)
İzmir Metro hattının mühendislik jeolojisi haritası (Km 0+00-Km 11+250)
  1. Tez No: 65557
  2. Yazar: MEHMET ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NECDET TÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
ÖZET Türkiye'nin 3. Büyük Metropolitan şehri olan İzmir'de mühendislik çalışmaları şehrin gelişimi ile orantılı olarak hızla artmaktadır. İzmir'de yürütülmekte olan en önemli mühendislik çalışmalarından birisi olarak Metro inşaatı gelmektedir. Bu çalışmada, birinci aşama metro güzergahı (Km 0+00-Km 11+250) boyunca mühendislik jeolojisi haritasının yapılması amaçlanmıştır. Bu alanın seçilmesinin nedeni olarak Metropolitan alanındaki verilerin bu bölgede yoğunlaşmış olmasındandır. Bu çalışma İzmir'deki Mühendislik Jeolojisi Haritaları çalışmasına ilk örnek teşkil edeceğinden, gelecekteki çalışmalara temel oluşturacaktır. Bu amaçla dört değişik harita hazırlanmıştır. Bunlardan birincisi, bölgede yapılmış tüm projelerin verilerinin (metro, viyadük, otoban, çevre yolu, atık su kanalı, büyük bina v.b.) biraraya toplantığı ve 1:5000 ölçekli olan Dokümantasyon Haritasıdır. ikinci aşamada toplanan mühendislik verilerinden yararlanarak hazırlanan ve araziye üç boyutlu bir görünüm kazandırması amaçlanan Mühendislik Jeolojisi Haritası yapılmıştır. Mühendislik çalışmaları genellikle, 2-20 m. derinlik arasında yoğunlaşmaktadır. Bundan dolayı, çalışma alanında yeralan birimler beş farklı zona ayrılmıştır. Bu zonlar 0-1 m., 1-3 m, 3-7 m., 7-13 m., 13-20 m., ve >20 m. olarak sınıflandırılmıştır. Daha sonra, çalışma alanım boyuna kesen (6 adet) ve enine kesen (33 adet) ve iki adet kesit haritası hazırlanmıştır. Ayrıca birimlerin dağılımım ve birbiriyle olan ilişkisini belirlemek amacıyla ve uygulayıcılara ampirik veriler sağlamak için SPT Veri Haritası hazırlanmıştır. Bu çalışmalara ilave olarak, çalışma alanında bulunan kaya ve zeminlerin riziko mekanik özellikleri laboratuvar ve arazi deneylerinden elde edilen sonuçlar tespit edilmiş ve mühendislik amaçlı sınıflandırmaları yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Engineering works are growing fast in respect to city's growth in the third biggest city of Turkey, Izmir. Metro construction is of the most important works in Izmir. In this study, it is objected to make Engineering Geological Map of the first phase of metro (Km0+00-Kmll+250) course. The reason of chosing this araea for study is because the data in the metropolitan area are intensified there. This study will be a base to future works because it will be the first example to Engineering Geological Map study in Izmir. For this reason four different maps are prepared. First of these is a 1: 5000 scele Documentation Map which combines the data form all the projects of the study field (metro, viaduct, highway, ring road, sewers, large building etc.). At the second phase Engineering Geological Maps (scale 1:5000) objected to give three dimensional view are made using the engineering data collected. Engineering study generally intensify between 2-20 m. depths. For this reason the units in the study field are seperated into five different zones. These zones are caterogized as 0-1 m., 1-3 m., 3-7 m., 7-13 m., 13-20m., and > 20m. At the first phase two Section Maps are prepared composed of 6 vertical and 33 horizontal sections of the study field. The objected of the Section Maps is introducing the geologic units. Additionaly SPT (Standart Penetration Test) Data Map are prepared using the SPT values of the soils. The reason of this is provide the practitioners with amphiric data.