Suçiçeği komplikasyonlarının değerlendirilmesi
Evaluation of varicella complications
  1. Tez No: 387090
  2. Yazar: MUSTAFA DİLEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET HELVACI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İzmir Tepecik Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Suçiçeği çocukluk çağının sık görülen bulaşıcı hastalıklarındandır. İmmün yetmezliği olmayan sağlıklı çocuklarda da hospitalizasyon gerektiren ciddi suçiçeği komplikasyonlarına sebep olabilmektedir. İmmün yetmezlikli ve immün süpresif tedavi alan olgularda ise fatal olarak seyredebilmektedir. Bu çalışmada retrospektif olarak çocukluk çağında, suçiçeği enfeksiyonunun akut döneminde görülen komplikasyonlarının, yaş gruplarına göre hangi sıklıkta görüldüğü, mevsimlere göre dağılımı, komplikasyonların klinik özelliklerinin saptanması ve tanımlanmış verilerle karşılaştırılması amaçlandı. Bu çalışmada Şubat 1997 – Ocak 2004 tarihleri arasında SSK Tepecik Eğitim Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Klinikleri Çocuk Enfeksiyon Servisine suçiçeği komplikasyonları nedeniyle yatırılan 124'ü (%54.4) erkek, 104'ü (%45.6) kız olmak üzere toplam 228 hasta değerlendirildi. Eşlik eden kronik hastalıkları bulunan, immün yetmezliği olan veya son 30 gün içerisinde immün süpresif tedavi alan, büyüme gelişme geriliği bulunan olgular çalışma grubuna dahil edilmedi. Olgulara tanı öykü ve fizik muayenede polimorfizm gösteren tipik kaşıntılı veziküler döküntülerin görülmesi ile klinik olarak konuldu. Komplikasyonlar, semptomlar ve fizik muayenedeki patolojik bulgulara göre periferik yayma, eritrosit sedimentasyon hızı, akut faz reaktanları, tam kan sayımı, rutin serum biyokimya analizi, PA-AC grafisi, BOS incelemesi ve EEG ile değerlendirildi. Komplikasyon terimi yatışı gerektiren bütün suçiçeği ile ilgili olayları kapsadı. Döküntülerin başlama zamanından komplikasyon gelişinceye kadar geçen süre, komplikasyonların ortaya çıkma süresi olarak düşünüldü. Olguların sık görüldüğü aylar ve mevsimler incelendi. Tiplerine göre hastanede yatış süreleri tespit edildi. Hangi komplikasyonların nasıl tedavi edildiği incelendi. Çalışmaya alınan olguların yaş ortalaması 3.49 ± 2.92 yıl olup (1 ay – 14 yaş), 124 ' ü (% 54.4) erkek, 104 ' ü (% 45.6) kız idi. Erkek/Kız oranı 1.19 olarak saptandı. Ayrıca 162'sinde (%71.1) ateş, 33'ünde (%14.5) konvülziyon, 54'ünde (%23.7) öksürük, 22'sinde (%9.6) bilinç değişikliği, 15'inde (%6.5) yürüme ve denge bozukluğu, 7'sinde (%3.0) hırıltılı solunum, 7'sinde (%3.0) dehidratasyon, 2'sinde (%0.9) diyare, 2'sinde (%0.9) konjunktival lezyon yakınmaları bulunmaktaydı. Döküntülerin başlamasından sonra geçen süre ortalama 4.42+2.9 gün ( 1- 15 gün), hastanede yatış süresi ortalama 5.55 + 4.84 gün (1-45 gün) idi. 77 (%33.7) olguda pnömoni, 29 (%12.7) olguda febril konvülziyon, 28 (%12.2) olguda bakteriyel cilt süperenfeksiyonu, 22 (%9.6) olguda üst solunum yolu enfeksiyonu, 22 (%9.6) olguda menigoensefalit, 15 (%6.5) olguda akut sereballar ataksi, 9'u (%3.9) ciddi olmak üzere 46 (%20.1) olguda trombositopeni, 46 (%20.1) olguda karaciğer transaminazlarında artma, 15 (%6.5) olguda lökopeni, 7(%3.0) olguda dehidratasyon, 2 (%0.6) olguda diyare, 1 (%0.3) olguda büllöz varisella saptandı. 8 (%3.5) olgu dirençli ateş nedeniyle gözlem amacıyla hastaneye yatırıldı. En sık görülen komplikasyon pnömoni olup 2 yaş altında sık olarak saptandı. Hastanede en uzun yatış süresi (ort. 8.00+3.79 gün) akut serebellar ataksili olgulara aitti. Febril konvüzyon özellikle döküntünün başlamasından ilk 3 gün içinde izlendi. Olgular en sık olarak ocak ve ikinci sıklıkta haziran ayında görüldü. En az vakaya eylül ayında rastlandı. Olgular kış ve ilkbahar aylarında sık, sonbaharda az olarak görüldü. Sonuç olarak suçiçeği genellikle benign seyirli, nadiren komplikasyonlar ile seyreden bir enfeksiyon hastalığı olmasına karşın, son yıllarda eğitim ve iş kaybının yanı sıra immünoljik olarak sağlıklı çocuklarda görülen ciddi komplikasyonlar ile de dikkati çekmektedir. Suçiçeğinin yaş ve spesifik insidansı zamanla değişmektedir. Sekonder enfeksiyonlara bağlı VZV oranı ve şiddeti iklime, yaşam koşullarına ve bakteriyel patojenlerin virülansına bağlı olarak değişmektedir. Bu nedenlerle suçiçeği enfeksiyonu ile mücadelede yerel farklılıklar dikkate alınmalıdır. Bu bulgular suçiçeğinin günümüzde sağlıklı çocuklar için dahi düşünülenden daha ciddi sorunlar oluşturabildiğinin, her zaman selim bir hastalık olmadığının göstergesidir. En önemlisi aşı ile korunulması mümkün olan bir hastalıktır.
Özet (Çeviri)
Objective: In this retrospective study of childhood, we aimed to evaluate the varicella complications of the acute phase, the distribution according to the season and the clinical characteristics of complications. Method: This study was carried out in Tepecik Training and Research Hospital and 228 patients who were hospitalised due to varicella complications within seven years period were included. Varicella infection was diagnosed clinically. Complications included all varicella-related events requiring hospitalization. Cases were investigated according to months and seasons that varicella is common. Results: The mean age of the patients was 3.49±2.92 years (1 month-14 years). Within the study group, 77 (33.7%) had pneumonia, 29 (12.7%) of them had febrile seizures, 28(12.2%) of them had bacterial skin superinfection, 22 (9.6%) of them had upper respiratory tract infections, 22 (9.6%) of them had menigoensefalit, 15 (%6.5) of them had acute cerebellar ataxia, 46 (20.1%) of them had thrombocytopenia and %3.9 of them were sever, 46 (20.1%) of them had elevated liver enzymes, 15 (6.5%) of them had leukopenia, 7 (3.0%) of them had dehydration, 2(0.6%) of them had diarrhea, 1 (0.3%) of them had bullous varicella. In addition, 8 (3.5%) patients were admitted to hospital for observation because of persistent fever. Pneumonia is the most common complications under 2 years of age. Febrile convulsions were particularly observed during the first 3 days after the onset of the rash. The patients were seen most frequently in January and the second most common in June. Conclusion: These findings suggest that varicella causes more serious problems in healthy children that they could even be considered and vaccination is the most important primary prevention method.