Hemşire yöneticilerin birinci kademe yönetici hemşirenin yetkinlik ve sorumluluklarına ilişkin görüşlerinin incelenmesi
Evaluating manager nurses' decisions on perfection and responsibilities of first line manager nurses
  1. Tez No: 150770
  2. Yazar: MUKADDER GÜN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLÜMSER ARGON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
BOLUM VI ÖZET Hemşirelik yönetimi; çok yönlü bir süreç olup uygulayıcılarının hemşirelik hizmetlerinin geliştirilmesinde kalitenin sağlanması ve desteklenmesi sorumluluğu bulunmaktadır. Yönetici hemşireler analitik düşünebilen, hastanenin amacına yönelik olarak hasta bakımının sağlanması, hemşirelik hizmetlerinin sağlanması ve geliştirilmesinden sorumludur. Yönetici hemşireler hastanelerde Birinci Kademe, Orta Kademe ve Üst Kademe Yönetici Hemşire olarak çalışırlar. Birinci kademe yönetici hemşire; birim seviyesinde işlevi olan hemşirelik hizmetlerinin organizasyonu, hemşirelik bakımının geliştirilmesi ve sağlanmasından sorumlu özel yetkinlik ve sorumluluklara sahip profesyonel hemşiredir. Bu noktadan hareketle bu çalışma yönetici hemşirelerin birinci kademe yönetici hemşirenin yetkinlik ve sorumluluklarına ilişkin görüşlerini saptamak amacıyla planlanmıştır. Araştırma 26 askeri hastanede yürütülmüş olup evren ve ömeklemini bu hastanelerde çalışan ve çalışmaya katılmayı kabul eden yönetici hemşireler oluşturmuştur.. Soru formları posta yoluyla ve yüz yüze görüşme yoluyla doldurulmuş olup veriler SPSS 11.00 programında varyans analizi ve T Testiyle değerlendirilmiştir. Araştırma grubundaki tüm yönetici hemşirelerin yaş ortalamaları (X)=31.49'dur. Araştırmaya katılan yönetici hemşirelerin birinci kademe yönetici hemşirenin temel yetkinliklerine ilişkin görüşlerinin olumsuz olduğu saptanmıştır. Yetkinliklerin toplam puan ortalaması ( 4,71 ± 0,40)'tır. Araştırmaya katılan yönetici hemşirelerin, birinci kademe yönetici hemşirenin kısa ve uzun vadeli amaçlar,politika ve prosedürler, personelin işe alımı ve ücretlendirme, standartlar, eğitim, sürekli gelişme, araştırma, ekipman, bütçe, 128mülakat7sözleşme/işten çıkarma, performans değerlendirme, mentorluk, değişim ajanı, iletişim ve komiteler temel sorumluluklarma ilişkin görüşlerinin olumsuz olduğu belirlenmiştir. Araştırma sonuçlarına göre yönetici hemşirelerin medeni durumlarının, yaş gruplarının, yönetici pozisyonlarının, öğrenim durumlarının, toplam çalışma sürelerinin, çalıştıkları hastanedeki çalışma sürelerinin, rütbelerinin, lise mezuniyetlerinin, çalıştıkları hastane tiplerinin, denetledikleri birim sayılarının, birinci kademe yönetici hemşirenin temel yetkinliklerine ilişkin görüşlerini etkilemediği saptanmıştır. Askeri hastanelerde çalışan yönetici hemşirelerin, birinci kademe yönetici hemşirelerin sahip olması gereken temel yetkinliklere sahip oldukları görüşünde olmadıklarından (X= 4.71± 0.40) çeşitli yönetim alanlarında sorumlulukları olmaması gerektiği görüşünde oldukları sonucuna varılmış ve çeşitli öneriler getirilmiştir. 129
Özet (Çeviri)
ABSTRACT EVALUATING MANAGER NURSES» DECISIONS ON PERFECTION AND RESPONSmnJTIES OF FIRST LINE MANAGER NURSES ABSTRACT Nurse execution is a multi-dimensional process in which process owners carry responsibilities for providing quality to nursing services and supporting qualified nursing service improvements. Executive nurses are analytical-thinking individuals; additionally, they are also responsible from presenting health-care to patients, providing and improving nursing services with respect to objectives of hospital. Executive nurses apply their duties in hospital as First Line, Middle Line and Grade Nurse Manager. First Line executive nurses are professional health care providers who has commitments and special perfections on nurse service organisation, providing and improving nursing service in unit level. At this point of sight, this study has been performed for evaluating decisions of senior executive nurses on first line executive nurses' perfection and responsibilities. This study has been conducted in 26 military hospitals with voluntarily participated senior executive nurses working in these hospitals. Questionnaires are answered during interviews or posted to the participants and data collected from participants has been evaluated with variance analysis and student t test via SPSS 11.00 software. Mean age of all executive nurses included in the study was (X) = 31.49. Study has suggested that senior executive nurses' decisions on perfection of first line executive nurses were negative.Total mean perfection score was 4.71 ( ± 0.40). 130Manager nurses participated the study had negative decisions on the following basic commitments of first grade executive nurses: short- and long-term objectives, policies and procedures, designating employee and pricing fees, standardization, training, continuous improvement, research, tools, budget, interview/contract/dismissing, examining performance, mentoring, role as changing agent, communications and committees. Results of this study showed that following issues did not affected manager nurses' decisions on basic perfections of first grade executive nurses; marriage status, age group, execution position, education status, total working time, working time in the hospital they were still attending, rank, high-school graduation, hospital types they worked before the study conducted, number of units they supervised. As the manager nurses working in the military hospitals did not have the decisions that first grade executive nurses has basic perfections they had to present (X= 4.71 ± 0.40), our study had concluded that first line manager nurses should not have responsibilities on variety of executive fields and suggested some recommendations. 131