Fizyolojik laktasyon önlenmesinde bromocriptine ve diğer metodların karşılaştırılması
- Tez No: 150790
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 1984
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
ÛZ3T Bu çalışma 1,2,1982-1.2.1984 tarihleri arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabil im Dalı'nda, miadına yakın ve miadında doğum yapan ve tıbbi endikas- y onlara bağlı olarak laktasyonun önlenmesi gereken toplam 80 pu erperal kadında yapıldı. Olgular 4 eşit gruba ayrılarak; Bromocriptine 14 gün süre ile günde 2 defa 2.5 mg oral, Cloraiphene 7 gün sure ile günde 2 defa 50 mg oral, Placebo 14 gün süre ile günde 2 tablet oral ve Diethylstilbestrol doğumdan itibaren 3 gün süreiile günde 10 mg parenteral olarak uygulandı. Bromocriptine verilen olgularda tedavinin 5.ci gününde meme semptomları $ 95 oranında inhibe edildi. (20 olgunun 19' unda). Tedavinin 14. cü günü ise 16.olgunun 14' ünde ($87.50) laktasyon tam olarak önlendi. Bromocriptine ile elde ettiğimiz bu sonuçları, diğer far makolojik ajanlarla elde edilen sonuçlarla karşılaştırdığımızda, Bromocriptin'in bunlara karşı açık bir şekilde üstün olduğu ve laktasyon önlenmesinde spesifik bir ilaç olduğu kanıtlandı. Diğer tedavi yöntemleri ile meydana gelebilen komplikas- yonların, Bromocriptine tedavisinde gözlenmemesi bu ilacın diğer bir avantajı olarak kabul edildi. Çalışmamız sonucunda halen dünyanın pekçok kliniğinde puerperal laktasyon önlenmesi için kullanılan Bromocriptine, kli niğimizde de bu konuda ilk tercih edilen ilaç olmuştur. I. y^/uf! /ryy tSût^
Özet (Çeviri)
SUMMARY This study, which was carried out in the Gynecology De partment of the Faculty of Medicine, University of Atatürk, Erzu rum, Turkey, between the dates of February 1982 and February 1984 in a total of 80 mothers who gave birth in due time or jAst before the expected date of delivery in an attempt to investigate the possibility of prevention of lactation appearid in association with other medical indications. The cases were divided into four groups in equal nutobers. The medicines administered in each group are: 2.5 mg Bromocriptine twice a day for two weeks; 50 &g Clomipheme twice a day for two weeks; 2 tablets of Placebo each day for a duration of 14 days and DES for three days subsequent to birth. The first three -we re administered ©rally while the last one was given parenterally. - In the cases treated with Bromocriptine some breast, symp toms were inhibited by 95 % on the fifth day of treatment (19 ca ses out of 20). On the fourteenth day of treatment lactation was completely eliminated by 87.50 % in the fourteen cases ©ut ©f six teen. When the results obtained by Bromocriptine compared to tho se brought about by other pharmacological agents, Bromocriptine was proved to be obviously dominant and a specific effective medicine that could be used in the prevention of lactation. The fact that some complications which might appear as a result of other types of treatment were not observed with Bromo-.... criptine was believed as an additional advantage of this medicine. As a consequence of this study, Bromocriptine, which has an extensive range of usage in clinics throughout the world as a preventive medicine in puerperal lactation, appeared to be the most proper one in the treatment of such cases. J.^V?/^