Bir kapalı time-like regle yüzeyin integral invaryantları arasındaki bağıntılar
Relations between the integral invariants of a closed time-like ruled surface
- Tez No: 150801
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CUMALİ EKİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi BİR KAPALI TİME-LİKE REGLE YÜZEYİN İNTEGRAL İNVARYANTLARI ARASINDAKİ BAĞINTILAR Hakan ÖZTÜRK Matematik Anabilim Dalı Afyon Kocatepe Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Temmuz 2004 Danışman: Yrd. Doç. Dr. Cumali EKİCİ Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalışmamız için gerekli olan tanım ve teoremler verilmiştir. İkinci bölümde, B^ de kapalı dual küresel hareket ve hiperbolik küresel hareketler incelenmiştir. Daha sonra bir kapalı time-like regle yüzeyin reel integral invaryantları ve dual açılım açısı verilmiştir. Üçüncü bölümde ise, kapalı time-like regle yüzeylerin integral invaryantları arasındaki bazı bağıntılar elde edilmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Reel Açılım Uzunluğu, Reel Açılım Açısı, Dual Açılım Açısı, Time-Like Regle Yüzey ıı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Msc Thesis RELATIONS BETWEEN THE INTEGRAL INVARIANTS OF A CLOSED TIME-LIKE RULED SURFACE Hakan ÖZTÜRK Afyon Kocatepe University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mathematics July 2004 Supervisor: Asst. Prof. Dr. Cumali EKİCİ This thesis consists of three chapters. In the first chapter, all the necessary definitions and theorems for this study have been given. In the second chapter, closed dual spherical and hyperbolic spherical motions on Bf are examined. After that the real integral invariants and dual angle of pitch of a closed time- like ruled surface are given. In the third chapter, some relations between the integral invariants of closed time-like ruled surfaces are obtained. KEYWORDS: Real Pitch, Real Angle of Pitch, Dual Angle of Pitch, Time-Like Ruled Surface m