Sıcak ve soğuk şok yöntemiyle elde edilen triploid gökkuşağı alabalıklarında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) bazı anatomik ve histolojik gelişim bozukluklarının tespiti üzerine bir çalışma
A study on determination of some anatomical and historical deformities in triploid rain bow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) which have obtained through the application of cold and heat shock
- Tez No: 150811
- Danışmanlar: PROF.DR. GÜLŞEN TİMUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
ÖZET SICAK VE SOĞUK ŞOK YÖNTEMİYLE ELDE EDİLEN TRİPLOİD GÖKKUŞAĞI ALABALIKLARINDA {Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) BAZI ANATOMİK VE HİSTOLOJİK GELİŞİM BOZUKLUKLARININ TESPİTİ ÜZERİNE BİR ÇALIŞMA Bu çalışma, sıcak ve soğuk şok yöntemiyle elde edilen triploid gökkuşağı alabalıklarında {Oncorhynchus mykiss) anatomik ve histolojik gelişim bozukluklarının tespiti amacıyla yürütülmüştür. Bu amaçla 4 yaşında 7 adet dişi ve 3 adet erkek damızlık balık kullanılmıştır. Gökkuşağı alabalıklarının yumurtaları 13.3°C'lik suda döllenerek aktive edildikten 10 dakika sonra yıkanarak üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup yumurtalara herhangi bir şoklama yapılmayarak diploid (kontrol) grubu oluşturulmuştur. İkinci grup yumurtalara döllenme başladıktan 26 dakika sonra 27."5°C'de 1 0 dakika süreyle şoklama yapılarak sıcak şoklama ile elde edilen triploid grup, üçüncü gruba ait döllenmiş yumurtalara yine aym şekilde döllenmeden 26 dakika sonra 2-4°C'de 20 dakika tutularak soğuk şoklama ile elde edilen triploid grup elde edilmiştir. Daha sonra her üç gruba ait yumurtalar 13.3°C'lik suda inkübe edilmiştir. Sıcak şoklama uygulanan grupta triploid verimi % 70, soğuk şoklama ile elde edilen grupta ise % 80 olmuştur. Yumurtadan çıkışa kadarki yüzde yaşama oranı diploid grupta % 85, sıcak şoklama ile elde edilen triploid grubunda % 80 ve soğuk şoklama ile elde edilen grupta ise % 83 olmuştur. 8.8 aylık çalışma sonunda gruplar sırasıyla 23.14 cm - 173.64 g (diploid grup), 22.74 cm - 157.40 g (sıcak şoklama grubu), 23.28 cm - 172.25 g (soğuk şoklama grubu) ortalama çatal boy ve ağırlığa ulaşmışlardır. Gruplarda ortalama kondüsyon faktörleri sırasıyla 1.29 (diploid grup), 1.26 (sıcak şoklama grubu) ve 1.25 (soğuk şoklama grubu) olarak hesaplanmıştır. Bu çalışmada ortalama eritrosit hücre uzun ve kısa çaplan sırasıyla 14.29 ± 0.59 um - 9.02 ± 0.72 \xm ( diploid grupta), 1 9.30 ± 1.68 um - 9.52 ± 0.97 jı m (sıcak şoklama grubunda), 17.68 ± 0.57 um - 9.48 ± 0.51 (am (soğuk şoklama grubunda) olarak bulunmuştur. Diploid gökkuşağı alabalığında kromozom sayısı 58-60 olarak tespit edilmiştir. Bu nedenle kromozom sayıları 87-90 aralığında olanlar triploid olarak değerlendirilmiştir. Triploid gruplar önemli ölçüde daha yüksek iskelet bozuklukları göstermiştir. Bunlar içerisinde alt çene bozukluğu, kısa operkulum, lordozis, skolozis, kifozis, kuyruk yüzgeci lop sayısında artış (üç loblu) veya azalma (tek loblu), anal yüzgecin kaybolması ve rudiment pektoral yüzgeç ve dalağın iki parçalı olduğu gözlenmiştir. Histolojik olarak triploid balıklarda primer solungaç lamellalarmda kıkırdak desteğinde kalınlaşma ve sekonder lamellaların epitel hücrelerinde hiperplazi gözlenmiştir. vıııTriploid dişi balıklarda gonad gelişimindeki farklılıklar daha belirgin olmuştur. Erkek diploid ve triploid gökkuşağı alabalıklarında gelişme birbirine benzerlik göstermiştir. Triploid erkekler büyük testisler geliştirmişlerdir. 19 aylık diploid ve triploid gökkuşağı alabalıklarında testisler histolojik olarak spermatosit ve spermatidlerle dolu olduğu gözlenmiştir. Diploid dişiler büyük, iyi gelişmiş yumurta şansıyla dolu portakal renkli oositleri kapsayan ovaryumlara sahipken, triploidler sadece ip benzeri, dejeneratif primer oositleri içeren ovaryumlara sahip olmuşlardır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY A STUDY ON DETERMINATION OF SOME ANATOMICAL AND HISTOLOGICAL DEFORMITIES IN TRIPLOID RAINBOW TROUT (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) WHICH HAVE OBTAINED THROUGH THE APPLICATION OF COLD AND HEAT SHOCK. This study was carried out to determinate some anatomical and histological deformities in triploid rainbow trout {Oncorhynchus mykiss) which produced through the application of cold and heat shock. For this aim, 4 years old 7 female and 3 male brood fish were used. Eggs of rainbow trout were fertilized, activated at 13.3°C water temperature. The eggs then washed 10 min after fertilization and divided three groups. First group eggs separated for diploid group (non - shocked control eggs). The second group eggs were heat shocked at 27.5°C for a 10 min, commencing 26 min after fertilization (heat-shocked triploid group). The third group eggs were cold shocked at 2-4°C for 20 min, commencing 26 min after fertilization (cold-shocked triploid group). All groups were placed in incubator systems and held at 13.3°C water temperature. The yield of triploidy was 70 % in heat shocked group and % 80 in cold shocked group. The percentage of survival of the eggs up to hatching was 85 % in diploid group, 80 % in triploid group (heat shocked), and 83 % in cold shocked triploid group. Feeding was made an ad libitum. At the end of the 8.8 months of the study, the groups were reached to 23.19 cm -. 1.73.64 g (diploid group), 22.74 cm - 157.40 g (heat shocked group), 23.18 cm - 172.25 g (cold shocked group) mean fork lengths and mean weights respectively. In the groups the mean condition factor was calculated as, 1.29 (diploid group), 1.26 (heat shocked group) and 1.25 (cold shocked group) respectively. In this study, average erythrocyte cell major and minor axis were found as 14.29 ± 0.59 fxm - 9.02 ± 0.72 jj,m (diploid group), 19.30 ± 1.68 \xm - 9.52 ± 0.97 \xm (heat shocked group), 17.68 ± 0.57 urn - 9.48 ± 0.51 urn (cold shocked group) respectively. Chromosomal analysis results of the groups were determined. The chromosome number were found 58-60 in diploid rainbow trout. Thus, individuals with 87-90 chromosomes were identified as triploid. Triploid groups showed significantly higher skeletal deformities that included jaw deformity, short operculum, lordosis, scoliosis, kyphosis, increasing (three lobes) or decreasing (single lobe) the number of caudal fin lobes, loss of anal fin, rudiment pectoral fin and separation of spleen into two parts. Histologically the primary gill lamellae showed enlarged cartilaginous support and epithelial cell hyperplasia of secondary lamellae. Differences in gonad development were most evident in triploid female. Development in males was similar for diploid and triploid rainbow trout. Triploid males developedlarge testis. Testes were packed with spermatocytes and spermatids histologically in 19 months old diploid and triploid rainbow trout. Diploid females had large, well developed ovaries containing yolk-filled oocytes whereas the triploids had only string like ovaries containing degenerative primer oocytes. XI