Postoperatif konkomitan kemoradyoterapi ile tedavi edilen evre II - III rektum kanserli olgularda nucleolar organizer regıon (NOR) proteinlerinin prognostik önemi
Prognostic importance of nucleolar organizer region (NOR) in stage II-III rectal cancer treated with postoperative chemoradiotherapy
- Tez No: 203810
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. OĞUZ GALİP YILDIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Oncology, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyasyon Onkolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Bu çalısmada; postoperatif kemoradyoterapi uygulanan evre II-III rektumkanserli hastalarda, gümüsle boyanan Nücleolar Organizer Region (AgNOR)proteinlerinin prognostik önemi arastırıldı.Gereç ve Yöntemler: Mayıs 2003 - Temmuz 2006 tarihleri arasında ErciyesÜniversitesi Tıp Fakültesi Kemal Dedeman Onkoloji Hastanesi'nde rektum kanseritanısı ile tümör yatagına ve pelvik lenf nodlarına 50,4 Gy (1.8Gy/gün, 28fraksiyon) radyoterapi ve 5FU temelli kemoterapi uygulanan 30 hastanın, parafinbloklanmıs doku örneklerinden alınan 3Qm'lik kesitlere gümüs boyama teknigiuygulandı. Hücrelerin mikroskoptaki görüntüleri video kamera aracılıgıyla bilgisayarortamına aktarıldı. AgNOR sayısı/Çekirdek ve AgNOR alanı/Çekirdek alanı degerleribulundu. Olgular yerel-bölgesel yineleme, hastalıksız sagkalım, genel sagkalımyönünden incelendi. İstatiksel analizler SPSS 15,0 paket programı ile yapıldı.Bulgular: Düsük NORa sayılı grup (1,55)arasında hastalıksız sagkalım ve genel sagkalım açısından istatistiksel olarak anlamlıfark bulunamadı (sırasıyla p=0,195 ve p=0,139). Düsük NORa/TNa'lı grup (NORaalanı toplamı/çekirdek alanı < 9,02) ve yüksek NORa/TNa'lı grup (NORa alanıtoplamı/çekirdek alanı > 9,02) arasında hem hastalıksız sagkalım hem de genelsagkalım açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p=0,0001) ve yüksekNORa/TNa'lı grup prognostik olarak daha olumsuz bulundu. NORa/TNa ile yerelbölgeselyineleme arasında iliski tespit edilirken (p=0,02), NORa/TNa ile lenf nodumetastazı (p=0,296), vasküler invazyon (p=0,863), perinoral invazyon (p=0,236)arasında istatistiksel olarak anlamlı iliski bulunamadı. NORa sayısı ile lenf nodumetastazı (p=0,456), vasküler invazyon (p=0,087), ve perinoral invazyon (p=0,847)arasında istatistiksel olarak anlamlı bulgu saptanmadı. Pearson Korelasyonanalizinde; NORa/TNa ile genel sagkalım ve hastalıksız sagkalım arasındakorelasyon tespit edildi (sırasıyla p=0,019, p=0,001) ve yine NORa sayısı ile genelsagkalım ve hastalıksız sagkalım arasında da korelasyon saptandı (sırasıyla p=0,035,p=0,028).Sonuçlar: NORa/TNa ile yerel-bölgesel yineleme, hastalıksız sagkalım ve genelsagkalım arasında anlamlı bir iliski bulundu ve yüksek NORa/TNa'lı olgulardaprognoz anlamlı sekilde kötü idi. Yine NORa sayısı ile hastalıksız sagkalım ve genelsagkalım arasında anlamlı bir iliski bulundu. Sonuç olarak kolorektal kanserlerdehem hücre proliferasyonun bir belirteci hem de prognostik faktör olarak AgNORproteinleri, kullanıslı ve güvenilir bir parametre olabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction: In this study, we intended to reveal the prognostic importance of AgNORproteins on the patients, with stage II-III rectum cancer treated with chemoradiotherapy.Materials and Methods: Silver staining technic was applied to the 3 m section collectedfrom the parafin blocked tissues on 30 patients treated with 5-FU based chemotherapy and50,4 Gy (1,8 Gy/day, 28 fractions) external beam radiotherapy to the pelvic lymph nodesand tumor beds in rectum cancer patients treated between May 2003 ? June 2006 atUniversity of Erciyes, Kemal Dedeman Oncolgy Hospital. The microscopic displays of thecells were transferred in to the computer medium via video camera. AgNORQuantity/nucleus and AgNOR area/nucleus area values were found. The facts areanalysed in terms of locoregional recurrence(LRR), disease free survival (DFS) and overallsurvival (OS). The statistical analysis was accomplished by SPSS 15.0 packageprogramme.Results: Between with low NORa score (1,55) patients nostatistical difference was found in terms of DFS and OS (respectively p= 0,195 and p=0,139).