The Effect of yield strength mismatch on welded nodular cast iron
Kaynakla birleştirilmiş küresel grafitli dökme demirde akma gerilmesi uyumsuzluğunun etkisi
- Tez No: 109658
- Danışmanlar: PROF. DR. TEVFİK AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
m ÖZET Bu çalışmada, nikel elektrodun dolgu malzemesi olarak kullanıldığı ön ısıtmasız soğuk ark kaynağı metoduyla küresel grafitli dökme demirin birleştirme işlemi yapılmıştır. Kaynak işleminden sonra, kaynaklı numunelerde farklı mekanik özelliklere sahip değişik bölgeler görülmüştür. Bu bölgelerin (kaynak metali, ana metal ve ısı tesiri altındaki bölge (ITAB)) mekanik ve metalografik özellikleri kaynaklı numunenin kırılma davranışını etkiler. Kaynaklı numunelere ait J-integral değerleri, mekanik ve metalografik özellikler belirlenmiştir. Bu çalışmanın temel amacı, kaynak metali ve ana metalin mekanik özellikleri ve kırılma davranışları arasındaki farkın belirlenmesiyle mukavemet uyumsuzluğunun etkisinin incelenmesidir.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT In this study, the process of joining of the nodular cast iron has been done with cold arc welding method by using the nickel electrode as filling metal without preheating. After the welding process, welded specimens have shown various regions with different mechanical properties. The mechanical and the metallographical properties of these regions (weld metal, base metal and heat-effected zone (HAZ)) affect the fracture behavior of welded specimens. The values of J-Integral, mechanical and metallographical properties of the welded specimens have been identified. The fundamental aim of this study is to examine the effect of yield strength mismatch by determining the difference of mechanical properties and fracture behaviors between the weld metal and the base metal.